Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Kontakty
Naši partneri:
ZAUJALO NÁS – pripravil Vladimír Mikunda
Rusi a obdobie Putina
Väčšina Rusov hodnotí počínanie Vladimíra Putina na prezidentskom poste kladne a dúfa, že RF bude v tomto politickom kurze pokračovať, uvádza všeruské ústredie prieskumu verejnej mienky. Podľa väčšiny Rusov (64 percent) Putinova epocha priniesla krajine viac dobrého. Opačný názor má 14 percent respondentov. Na porovnanie, Jeľcinovo konanie kladne hodnotilo 16 – 27 percent oproti 49 – 67 negatívnych názorov, uvádza RIA Novosti. Vyše polovice (52 percent) Rusov uvádza, že vďaka Putinovi na prezidentskom poste sa im zlepšil osobný život. Nesúhlasí s tým 14 percent obyvateľov (spravidla ide o obyvateľov miest nad milión obyvateľov). Najväčšie úspechy sa Putinovi priraďujú v medzinárodných vzťahoch (45 percent) a pri zvyšovaní životnej úrovne (44 percent). Nejednoznačne sa ľudia vyjadrujú k stabilizácii situácie na severnom Kaukaze a k znižovaniu úrovne nezamestnanosti: tretina si myslí, že sa tu dosiahli zmeny k lepšiemu, tretina, že sa nič nezmenilo. Z návratu Putina na prezidentský post ľudia očakávajú predovšetkým zvýšenie svojej životnej úrovne (19 percent), rozvoj sociálnej politiky, zvyšovanie dôchodkov, rozvoj priemyslu a poľnohospodárstva (po 5 percent), boj s korupciou a nezákonnosťou (4 percentá), zníženie nezamestnanosti, zlepšenie dostupnosti vzdelania a lekárskej starostlivosti (po 3 percentá). Rusi Putinovi radia predovšetkým sústrediť sa na zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva (18 percent), na boj s korupciou, na zabezpečenie dostupnosti kvalitného a bezplatného zdravotníckeho zabezpečenia (po 14 percent), na rast priemyslu a poľnohospodárstva (13 percent). Prieskum sa uskutočnil v dňoch 29. – 30. septembra 2012 na vzorke 1600 respondentov zo 138 miest a obcí 46 oblastí a krajov RF. Odborníci pripúšťajú 3,4 percentnú štatistickú odchýlku.
Únia Ruska, Kazachstanu a Bieloruska, ako odpoveď na krízu
Vytvorenie Colnej únie Ruska, Kazachstanu a Bieloruska pomôže spoločne prekonať následky svetovej hospodárskej krízy, vyhlásil kazachstanský prezident Nursultan Nazarbajev. „Kríza sa v skutočnosti neskončila. Tak, ako sa v rokoch 2007 – 2008 začala, tak aj pokračuje“, - povedal. Podľa jeho slov, „všetko nasvedčuje, že prebieha svetová erózia, povedzme, západných hodnôt, a celkovo treba hovoriť o erózii spotrebiteľskej spoločnosti“, ktorá „využívala ľahké úvery“. „Nastal čas, bublina praskla a naša únia... je odpoveďou ako sa z tohto stavu vymaniť v našich podmienkach“, - poznamenal. Nazarbajev zároveň dodal, že rad krajín chce uzavrieť s Colnou úniou zmluvu o spolupráci. „Momentálne to chce, napríklad, Kirgizsko, Tadžikistan“. A zvýraznil, že samotné „želanie je málo“. Že každý adept musí najskôr prejsť cestu, „ktorou sme aj my prešli“.
Taliban zvíťazil nad okupantmi
V nedeľu 7. októbra 2012 radikálne islamské hnutie Taliban vydalo správu pre obyvateľov Afganistanu, v ktorej ich informuje o svojom „víťazstve“ nad zahraničnými silami. Vyhlásenie je zrejme venované 11. výročiu vpádu amerických vojsk do Afganistanu (Operácia Trvalá sloboda). Dňa 6. októbra 2001 nanieslo americké letectvo údery po pozíciách talibanských vojsk na severe Kábulu a tiež v provincii Tahrír, po ktorom (7. októbra) nasledoval aj vpád pozemnej americkej armády. Zámienka - boj s Al-Kaidou a medzinárodným terorizmom. Neskoršie sa k US Army pripojili vojenské kontingenty ďalších 50 krajín.
Výzbrojný program RF do roku 2020 vyrieši aj otázku PRO
Ruský štátny výzbrojný program do roku 2020 vyrieši aj otázky spojené s programom protiraketovej obrany USA v Európe, vyhlásil minister obrany RF Anatolij Serďjukov. Poznamenal, že v Rusku sú rozbehnuté také vojenské programy, ktoré schladia hlavu ktorémukoľvek protivníkovi. „Netreba túto tému príliš odokrývať, no verte, že okrem síl atómového zadržiavania, ktoré sú na veľmi dobrej úrovni, máme rozpracované veľmi dôležité časti vysokopresných zbraní i celý rad iných dôležitých projektov“, - povedal Serďjukov.
x x x
K roku 2020 sa ruská armáda za 20 biliónov rubľov prebuduje tak, že minimálne 70 percent jej techniky bude nová, resp. kardinálne modernizovaná. Konkrétne dostane vyše 400 najmodernejších (pozemných i námorných) medzikontinentálnych balistických rakiet, 8 atómových ponorkových krížnikov strategického určenia, 20 univerzálnych ponoriek, vyše 50 lodí, 100 kozmických vojenských družíc, vyše 600 lietadiel (vrátane stíhačov 5. generácie), vyše tisíc helikoptér, 28 plukov PVO prostriedkov S-400, 38 oddielov PVO „Viťjaz“, 10 brigád komplexov Iskander-M, vyše 2300 najmodernejších tankov, asi 2000 samochodných delostreleckých systémov a tiež vyše 17 tisíc kusov automobilov rôzneho predurčenia. Okrem tohto štátneho programu v Rusku paralelne prebieha modernizácia vlastnej zbrojárskej výrobnej základne v hodnote 3 bilióny rubľov.
Rogozin: Špiónsky škandál v USA má súvis s úspechmi ruských zbrojárov
Nedávno rozkrútený špiónsky škandál v USA je s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolaný úspechmi ruského obranného priemyslu, vyhlásil v sobotu (6. októbra 2012) v rozhovore pre rádio Bussiness-FM podpredseda vlády RF Dmitrij Rogozin. „Vysvetlenie mám len jedno: Američania konečne pochopili, že všetko, čo tu robíme, je naozaj vážne. Pochopili to, zneisteli a začali „naháňať čarodejnice“, - cituje jeho slová RIA Novosti. Rogozin dodal, že v tejto chvíli nie je celkom jasné, o čo vlastne ide, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa aj táto „antišpiónska kampaň“ USA skončí rýdzo propagandistickým efektom. „Má politický charakter a možno je spojená aj s volebnou kampaňou“, - predpokladá Rogozin. „Posledný škandál je vďaka Američanom frčkou do čela každému, kto si myslí, že zahraničie nám pomôže, že tam môžeme nakupovať a aj tým, ktorí uprednostňujú made in USA“, - poznamenal ruský vicepremiér a dodal, že „netreba mať nijaké ilúzie: ak začneme verejne rozprávať, že niečo mimoriadne súrne potrebujeme, tak okamžite nám prekryjú kyslík a dodávky. Vo svete máme toľko „priateľov“, že sa nedajú porátať. Práve preto sa ničomu nečudujem“.
Al-Maliki: USA nedokážu zablokovať kontrakt na kúpu zbraní z Ruska
Iracký premiér Nuri al Maliki predpokladá, že USA nedokážu zablokovať kontrakt na nákup ruských zbraní za vyše 4,2 mld USD, ktorý podpísal Bagdad s Moskvou. „Či ide o nákup zbraní, alebo ropy alebo o akékoľvek konzultácie, s nikým sa o tom neradíme. Naša zahraničná politika vychádza z obhajoby vlastných záujmov“, povedal pre program „Vesti“ (stanica Rossija 1). Premiér poznamenal, že keď sa začala druhá iracká vojna, mnohí Rusi sa poponáhľali a zatvorili tunajšie podnikanie hneď ako sa tam začali aktivizovať americké spoločnosti. „V tejto otázke chcem byť voči vám absolútne čestný. Zdá sa mi, že Rusi vtedy nie celkom správne chápali iracký národ a vôbec situáciu. Prijali ste rozhodnutie, že Irak sa stal, takpovediac, súkromným vlastníctvom USA a ich spojencov. Žiaľ. Pretože ani Američania nevyháňali ruské spoločnosti. Tie odišli samé“, - spresnil iracký premiér a doplnil, že po odchode ruských podnikateľov aktivizoval kontakty s Ruskom samotný Irak. No bezúspešne. „Ešte počas prítomnosti amerických vojsk sme vyslali delegáciu na nákup ruských zbraní, no nič sme nedosiahli. Lenže Rusko, a to je naozaj dobré, pozorne sledovalo vývoj situácie v Iraku a zdá sa mi, že Rusi teraz vedia, že ak Iračania povedia áno, tak rovnako aj myslia, čo tiež platí aj vtedy ak povedia nie“. Tento týždeň absolvoval iracký premiér návštevu Moskvy a v utorok sa stretol s D. Medvedevom a v stredu s V. Putinom.
NATO sa vyzbrojí ruskou karabínou
Agentúra Novosti uvádza, že samonabíjaciu karabínu „Vepr-12“, ktorú zostrojili konštruktéri závoda „Molot“ (zo spoločnosti Rostechnologie), prijme do svojej výzbroje 17 štátov NATO. Informácia prezrádza, že partner „Molota“, spoločnosť Schmeisser GmBH, ktorá sa zaoberá distribúciou produkcie v západnej Európe, nadviazala priame obchodné kontakty s NATO. V septembri zbraň odprezentovala (dôstojníci Bundeswehru použili Vepr-12) ako podpornú zbraň pri útoku na opevnené obytné priestory. Výsledkom bola jednoznačná podpora a návrh na zaradenie karabiny, ktorá má niekoľko modifikácií, na zoznam výzbroje NATO.
Voľby v Rusku rozfúkali štyri mýty
Výmysly o tom, že politická strana prezidenta Vladimíra Putina a premiéra Dmitrija Medvedeva má problémy, sa ukázali ako neudržateľné, hovorí zástupca tajomníka generálnej rady Jednotného Ruska Alexej Česnakov. „Práve skončená volebná kampaň rozviala štyri mýty“, - povedal. Prvá, že moc je roztrieštená, že nie je jednotná a že vo vládnucej strane sú problémy. „Občania vo voľbách preukázali, že občania ju vnímajú ako jedinú silu, ktorá je schopná vyriešiť ich problémy“, povedal Česnakov. Druhým mýtom má byť údajne zložitý municipálny filter. „Volebná kampaň ukázala, že ten, kto chce, prekonáva tento municipálny filter bez problémov“, - zdôraznil Česnakov a uviedol aj príklad Brjanskej a Rjazanskej oblasti, v ktorej tento filter bez problémov prekonali aj opozičné strany. Tretím mýtom má byť nízka účasť. „V regiónoch, v ktorých sa konali voľby gubernátorov, zodpovedala účasti pri predchádzajúcich voľbách. Údaje sú porovnateľné.“ Štvrtý mýtus, že Jednotné Rusko stráca vplyv vo veľkých mestách. „Výsledky ukázali opak. Že strana si prinavracia a aj získava nové mestá, osobitne veľké administratívne celky. Dúfame, že táto tendencia sa nielen udrží, ale bude sa aj rozvíjať“, - vyhlásil Alexej Česnakov.
Väčšina Rusov hodnotí počínanie Vladimíra Putina na prezidentskom poste kladne a dúfa, že RF bude v tomto politickom kurze pokračovať, uvádza všeruské ústredie prieskumu verejnej mienky. Podľa väčšiny Rusov (64 percent) Putinova epocha priniesla krajine viac dobrého. Opačný názor má 14 percent respondentov. Na porovnanie, Jeľcinovo konanie kladne hodnotilo 16 – 27 percent oproti 49 – 67 negatívnych názorov, uvádza RIA Novosti. Vyše polovice (52 percent) Rusov uvádza, že vďaka Putinovi na prezidentskom poste sa im zlepšil osobný život. Nesúhlasí s tým 14 percent obyvateľov (spravidla ide o obyvateľov miest nad milión obyvateľov). Najväčšie úspechy sa Putinovi priraďujú v medzinárodných vzťahoch (45 percent) a pri zvyšovaní životnej úrovne (44 percent). Nejednoznačne sa ľudia vyjadrujú k stabilizácii situácie na severnom Kaukaze a k znižovaniu úrovne nezamestnanosti: tretina si myslí, že sa tu dosiahli zmeny k lepšiemu, tretina, že sa nič nezmenilo. Z návratu Putina na prezidentský post ľudia očakávajú predovšetkým zvýšenie svojej životnej úrovne (19 percent), rozvoj sociálnej politiky, zvyšovanie dôchodkov, rozvoj priemyslu a poľnohospodárstva (po 5 percent), boj s korupciou a nezákonnosťou (4 percentá), zníženie nezamestnanosti, zlepšenie dostupnosti vzdelania a lekárskej starostlivosti (po 3 percentá). Rusi Putinovi radia predovšetkým sústrediť sa na zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva (18 percent), na boj s korupciou, na zabezpečenie dostupnosti kvalitného a bezplatného zdravotníckeho zabezpečenia (po 14 percent), na rast priemyslu a poľnohospodárstva (13 percent). Prieskum sa uskutočnil v dňoch 29. – 30. septembra 2012 na vzorke 1600 respondentov zo 138 miest a obcí 46 oblastí a krajov RF. Odborníci pripúšťajú 3,4 percentnú štatistickú odchýlku.
Podľa vzgljad.ru, 8. október 2012
Únia Ruska, Kazachstanu a Bieloruska, ako odpoveď na krízu
Vytvorenie Colnej únie Ruska, Kazachstanu a Bieloruska pomôže spoločne prekonať následky svetovej hospodárskej krízy, vyhlásil kazachstanský prezident Nursultan Nazarbajev. „Kríza sa v skutočnosti neskončila. Tak, ako sa v rokoch 2007 – 2008 začala, tak aj pokračuje“, - povedal. Podľa jeho slov, „všetko nasvedčuje, že prebieha svetová erózia, povedzme, západných hodnôt, a celkovo treba hovoriť o erózii spotrebiteľskej spoločnosti“, ktorá „využívala ľahké úvery“. „Nastal čas, bublina praskla a naša únia... je odpoveďou ako sa z tohto stavu vymaniť v našich podmienkach“, - poznamenal. Nazarbajev zároveň dodal, že rad krajín chce uzavrieť s Colnou úniou zmluvu o spolupráci. „Momentálne to chce, napríklad, Kirgizsko, Tadžikistan“. A zvýraznil, že samotné „želanie je málo“. Že každý adept musí najskôr prejsť cestu, „ktorou sme aj my prešli“.
RIA Novosti, 7. október 2012
Taliban zvíťazil nad okupantmi
V nedeľu 7. októbra 2012 radikálne islamské hnutie Taliban vydalo správu pre obyvateľov Afganistanu, v ktorej ich informuje o svojom „víťazstve“ nad zahraničnými silami. Vyhlásenie je zrejme venované 11. výročiu vpádu amerických vojsk do Afganistanu (Operácia Trvalá sloboda). Dňa 6. októbra 2001 nanieslo americké letectvo údery po pozíciách talibanských vojsk na severe Kábulu a tiež v provincii Tahrír, po ktorom (7. októbra) nasledoval aj vpád pozemnej americkej armády. Zámienka - boj s Al-Kaidou a medzinárodným terorizmom. Neskoršie sa k US Army pripojili vojenské kontingenty ďalších 50 krajín.
Podľa evrazia.org, 7. október 2012
Výzbrojný program RF do roku 2020 vyrieši aj otázku PRO
Ruský štátny výzbrojný program do roku 2020 vyrieši aj otázky spojené s programom protiraketovej obrany USA v Európe, vyhlásil minister obrany RF Anatolij Serďjukov. Poznamenal, že v Rusku sú rozbehnuté také vojenské programy, ktoré schladia hlavu ktorémukoľvek protivníkovi. „Netreba túto tému príliš odokrývať, no verte, že okrem síl atómového zadržiavania, ktoré sú na veľmi dobrej úrovni, máme rozpracované veľmi dôležité časti vysokopresných zbraní i celý rad iných dôležitých projektov“, - povedal Serďjukov.
x x x
K roku 2020 sa ruská armáda za 20 biliónov rubľov prebuduje tak, že minimálne 70 percent jej techniky bude nová, resp. kardinálne modernizovaná. Konkrétne dostane vyše 400 najmodernejších (pozemných i námorných) medzikontinentálnych balistických rakiet, 8 atómových ponorkových krížnikov strategického určenia, 20 univerzálnych ponoriek, vyše 50 lodí, 100 kozmických vojenských družíc, vyše 600 lietadiel (vrátane stíhačov 5. generácie), vyše tisíc helikoptér, 28 plukov PVO prostriedkov S-400, 38 oddielov PVO „Viťjaz“, 10 brigád komplexov Iskander-M, vyše 2300 najmodernejších tankov, asi 2000 samochodných delostreleckých systémov a tiež vyše 17 tisíc kusov automobilov rôzneho predurčenia. Okrem tohto štátneho programu v Rusku paralelne prebieha modernizácia vlastnej zbrojárskej výrobnej základne v hodnote 3 bilióny rubľov.
Podľa RIA Novosti, 7. október 2012
Rogozin: Špiónsky škandál v USA má súvis s úspechmi ruských zbrojárov
Nedávno rozkrútený špiónsky škandál v USA je s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolaný úspechmi ruského obranného priemyslu, vyhlásil v sobotu (6. októbra 2012) v rozhovore pre rádio Bussiness-FM podpredseda vlády RF Dmitrij Rogozin. „Vysvetlenie mám len jedno: Američania konečne pochopili, že všetko, čo tu robíme, je naozaj vážne. Pochopili to, zneisteli a začali „naháňať čarodejnice“, - cituje jeho slová RIA Novosti. Rogozin dodal, že v tejto chvíli nie je celkom jasné, o čo vlastne ide, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa aj táto „antišpiónska kampaň“ USA skončí rýdzo propagandistickým efektom. „Má politický charakter a možno je spojená aj s volebnou kampaňou“, - predpokladá Rogozin. „Posledný škandál je vďaka Američanom frčkou do čela každému, kto si myslí, že zahraničie nám pomôže, že tam môžeme nakupovať a aj tým, ktorí uprednostňujú made in USA“, - poznamenal ruský vicepremiér a dodal, že „netreba mať nijaké ilúzie: ak začneme verejne rozprávať, že niečo mimoriadne súrne potrebujeme, tak okamžite nám prekryjú kyslík a dodávky. Vo svete máme toľko „priateľov“, že sa nedajú porátať. Práve preto sa ničomu nečudujem“.
Vz.ru, 6. október 2012 (krátené)
Al-Maliki: USA nedokážu zablokovať kontrakt na kúpu zbraní z Ruska
Iracký premiér Nuri al Maliki predpokladá, že USA nedokážu zablokovať kontrakt na nákup ruských zbraní za vyše 4,2 mld USD, ktorý podpísal Bagdad s Moskvou. „Či ide o nákup zbraní, alebo ropy alebo o akékoľvek konzultácie, s nikým sa o tom neradíme. Naša zahraničná politika vychádza z obhajoby vlastných záujmov“, povedal pre program „Vesti“ (stanica Rossija 1). Premiér poznamenal, že keď sa začala druhá iracká vojna, mnohí Rusi sa poponáhľali a zatvorili tunajšie podnikanie hneď ako sa tam začali aktivizovať americké spoločnosti. „V tejto otázke chcem byť voči vám absolútne čestný. Zdá sa mi, že Rusi vtedy nie celkom správne chápali iracký národ a vôbec situáciu. Prijali ste rozhodnutie, že Irak sa stal, takpovediac, súkromným vlastníctvom USA a ich spojencov. Žiaľ. Pretože ani Američania nevyháňali ruské spoločnosti. Tie odišli samé“, - spresnil iracký premiér a doplnil, že po odchode ruských podnikateľov aktivizoval kontakty s Ruskom samotný Irak. No bezúspešne. „Ešte počas prítomnosti amerických vojsk sme vyslali delegáciu na nákup ruských zbraní, no nič sme nedosiahli. Lenže Rusko, a to je naozaj dobré, pozorne sledovalo vývoj situácie v Iraku a zdá sa mi, že Rusi teraz vedia, že ak Iračania povedia áno, tak rovnako aj myslia, čo tiež platí aj vtedy ak povedia nie“. Tento týždeň absolvoval iracký premiér návštevu Moskvy a v utorok sa stretol s D. Medvedevom a v stredu s V. Putinom.
RIA Novosti, 13. október 2012
NATO sa vyzbrojí ruskou karabínou
Agentúra Novosti uvádza, že samonabíjaciu karabínu „Vepr-12“, ktorú zostrojili konštruktéri závoda „Molot“ (zo spoločnosti Rostechnologie), prijme do svojej výzbroje 17 štátov NATO. Informácia prezrádza, že partner „Molota“, spoločnosť Schmeisser GmBH, ktorá sa zaoberá distribúciou produkcie v západnej Európe, nadviazala priame obchodné kontakty s NATO. V septembri zbraň odprezentovala (dôstojníci Bundeswehru použili Vepr-12) ako podpornú zbraň pri útoku na opevnené obytné priestory. Výsledkom bola jednoznačná podpora a návrh na zaradenie karabiny, ktorá má niekoľko modifikácií, na zoznam výzbroje NATO.
Evrazia.org, 12. október 2012
Voľby v Rusku rozfúkali štyri mýty
Výmysly o tom, že politická strana prezidenta Vladimíra Putina a premiéra Dmitrija Medvedeva má problémy, sa ukázali ako neudržateľné, hovorí zástupca tajomníka generálnej rady Jednotného Ruska Alexej Česnakov. „Práve skončená volebná kampaň rozviala štyri mýty“, - povedal. Prvá, že moc je roztrieštená, že nie je jednotná a že vo vládnucej strane sú problémy. „Občania vo voľbách preukázali, že občania ju vnímajú ako jedinú silu, ktorá je schopná vyriešiť ich problémy“, povedal Česnakov. Druhým mýtom má byť údajne zložitý municipálny filter. „Volebná kampaň ukázala, že ten, kto chce, prekonáva tento municipálny filter bez problémov“, - zdôraznil Česnakov a uviedol aj príklad Brjanskej a Rjazanskej oblasti, v ktorej tento filter bez problémov prekonali aj opozičné strany. Tretím mýtom má byť nízka účasť. „V regiónoch, v ktorých sa konali voľby gubernátorov, zodpovedala účasti pri predchádzajúcich voľbách. Údaje sú porovnateľné.“ Štvrtý mýtus, že Jednotné Rusko stráca vplyv vo veľkých mestách. „Výsledky ukázali opak. Že strana si prinavracia a aj získava nové mestá, osobitne veľké administratívne celky. Dúfame, že táto tendencia sa nielen udrží, ale bude sa aj rozvíjať“, - vyhlásil Alexej Česnakov.
Vzgljad.ru, 15. október 2012
Powered by Quick.Cms