Kontakty
Slovenský rozhľad
Dobšinského 16
811 05 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909
Jozef Šucha
0915 428 148

mail: slovenskyrozhlad@stonline.sk

Sulík drží násilím Grécko v eurozóne

"Uvidíme, ako to celé dopadne, potom," maľoval si krajšie zajtrajšky predseda SaS Richard Sulík po dlhodennom rokovaní koalície. Predseda nášho parlamentu sa tešil, že každý deň prichádzajú zo zahraničia nové správy, ktoré môžu znamenať vyriešenie aj slovenského problému, ak naozaj lídri eurozóny nechajú Grécko padnúť na kolená. To sa, samozrejme, môže stať, lebo Gréci stále nevedia garantovať, že dokážu vrátiť, čo si požičajú.
Všetko je však úplne inak, než si myslí Sulík. Ak by aj Grécko padlo, lídri eurozóny neustále čakajú na podporu eurovalu ako trvalého mechanizmu, ktorý v prípade pádu Grécka bude musieť čeliť útokom na spoločnú európsku menu. Inými slovami povedané, dnes Sulík v skutočnosti drží, paradoxne, celé Grécko v šachu! Je to neuveriteľné, ale tak to je. Ak by bol totiž euroval schválený, Nemci a ďalší rozhodujúci činitelia, by mohli nechať Helénsku republiku vystúpiť zo spoločného menového spolku.
Euroval by totiž začal pôsobiť silou vlastného imania, aby sa špekulanti nevrhli na menu ako vyhladované hyeny. Čiže Grécko môže začať pykať za svoje prejedanie budúcnosti až vtedy, ak bude euroval hotový. Euroval hotový nebude, kým ho neschvália všetky štáty. Včera bolo neskoro. Ak ho neschvália všetci, nemôže fungovať. Tým, že ho Sulík odmieta, Slovensko ho prijať nemôže. Čiže podškrtnuté, zrátané, Sulík dnes drží násilím Grécko v eurozóne. Kto tomu ešte nerozumie?

Iste, Sulík ustúpiť nemôže. Veď sa v odmietaní eurovalu riadne zakopal. Viac ako inokedy vystupujú do popredia slová Vladimíra Mečiara, že voliči musia svoju politickú reprezentáciu voliť zodpovedne. Také je poučenie z experimentu v politike, ktorý sa volá SaS. Predseda ĽS-HZDS tak dostal situáciou v spoločnosti najlepšiu odpoveď na jeho otázku, či je politika vec profesionálov, alebo skutočne len reklamných agentúr, ktoré vyrábajú politické strany a ponúkajú ich voličom ako konzumentom predajca cez reklamu konzervy? Východiskom sa tak zdajú byť len predčasné voľby. Je jasné, že koaličné strany iba pre zaťatosť Sulíka neprenechajú vládu Ficovmu Smeru. A do predčasných volieb môžu ísť z vládnej pozície s tým, že vinníkom za ne je SaS a Sulík. Ak sa poponáhľajú, predčasné voľby môžu do Vianoc stihnúť a s nimi celé Slovensko splniť záväzok voči európskym partnerom, aby spoločná mena nemala viac problémov ako každý Európan potrebuje v čase nástupu druhej vlny krízy. Len tak môže Iveta Radičová vyjsť z vnútropolitického pretláčania so cťou pred zahraničím. Inak bude Slovensko zodpovedné za neodôvodnené držanie Grécka v menovej únii a škody s tým spôsobené.
Stanislav Háber