Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zaujatá európska žurnalistika – Dušan D. Kerný

Slovensko sa blíži k prvému výročiu, odkedy sa aj u nás objavila pandémia COVID-19. Spoločnosť ako nikdy predtým je nejednotná, rozdelená a zneistená. Ako si má počínať žurnalistika, na to tiež každý dáva inú odpoveď. To, ako sa mení pohľad na ruskú vakcínu, nám poskytuje pozoruhodne poučný obraz o tom, ako pristupujeme k uverejňovaniu alebo neuverejňovaniu informácií...

 

Všetko sa začalo vlani začiatkom augusta, keď prezident Ruskej federácie Vladimír Putin oznámil začiatok očkovania v Rusku. Vakcína neprešla všetkými overovaniami a očkovali sa dobrovoľníci. Vyvolalo to, prirodzene, vlnu pochybností. S veľkou dávkou sarkazmu, s výsmechom ruskej vakcíne a prezidentovi Putinovi o tom hovoril Alexej Navaľnyj. 

 

SPUTNIK NA SCÉNE

Vakcína si urobila meno vo svetových médiách názvom Sputnik V. Pričom je „v“ ako vakcína. Zámerne išlo o to dať najavo, že tak, ako bola v roku 1957 prvá umelá družica Zeme sovietsky Sputnik šokom pre celý svet, podobne takým bude ruská vakcína. Iste, z názvu trčal ako šidlo z vreca propagandistický zámer, preto vakcínu a jej nasadenie u dobrovoľníkov oznamoval prezident. Ale nejde len o ruskú propagandu, ale najmä aj o premyslený marketing. 

 

Tak ako v čase, keď sovieti vypustili prvú umelú družicu Zeme Sputnik, aj teraz nebolo hneď známe, aké vedecké kapacity stoja za vakcínou. Sú to celé ústavy. Naznačoval to aj mohutný ruský výsadok na pomoc o. i. tvrdo postihnutej talianskej provincii Lombardsko vlani na úplnom začiatku pandémie, na prvom šokujúco masovom výskyte v Európe, a ešte k tomu vo veľkom štáte Európskej únie. 

 

MANÉVRE PROPAGANDY

Vtedy sa to tiež premenilo na propagandistickú vojnu, lebo Ruská federácia dodala pružne rozsiahlu materiálnu, ako aj odbornú lekársku a zdravotnícku pomoc oveľa skôr, než sa na to rozhýbal Brusel, byrokracia Európskej komisie. Vtedy kľúčovou reakciou ostatných susedných štátov EÚ bolo najmä uzatvorenie vlastných hraníc. 

 

Bokom od tejto výmeny názorov s proruským či protiruským podtextom zostala informácia o skladbe masívnej ruskej pomoci, medziiným, že tam bolo síce stopäťdesiat lekárov špecialistov na epidémie. Boli to prakticky výlučne vojenskí špecialisti. Ruská strana zrejme hneď od začiatku, len čo „čínsky“ vírus prenikol z tisíce kilometrov vzdialeného čínskeho Wuchanu do stredu Európy, chcela o ňom vedieť z prvej ruky. Musela to byť talianska, európska ruka, lebo zrejme Rusi nemohli zozbierať toľko informácií od čínskej strany ako priamo v teréne v Taliansku, kde sa okrem toho miestami úplne zrútilo, na rozdiel od Číny, nielen zdravotníctvo, ale aj pohrebníctvo. 

 

TURBOVÝVOJ VAKCÍN

Kto oddelil jednotlivé propagandistické vrstvy, ktoré doľahli na informácie a zhodil protiruské beľmo z pohľadu na udalosti, mohol sa dokopať k informáciám, že Rusi horúčkovito pracujú na vakcíne alebo vakcínach na masové použitie. Teda pracovali: nezačali len teraz s príchodom pandémie ČOVID-19 do Európy. Toto zistenie mohlo vzbudiť pátranie žurnalistiky, ale vtedy sme už boli po prekonaní prvej vlny. Uprostred takmer bezproblémového leta sme mali pochybnosti, či príde druhá vlna, oveľa tvrdšia, ak nás zasiahne nepripravených. Medzitým Európska komisia rozbiehala – zazmluvnenie – vakcín pre všetky členské štáty. Robila tak s veľmi presvedčivým argumentom, že v mene dvadsiatich siedmich štátov Únie vyrokuje priaznivejšie podmienky než jednotlivé štáty samostatne. To bol pádny argument: zdanlivo presvedčil všetkých. Okrem Maďarov. Bolo vopred jasné, ktoré vakcíny, ktorých výrobcov, na čele s americkým producentom, to budú. O nijakých ruských nepadla ani len zmienka. Ani v žurnalistike EÚ sa nezjavil niekto, kto by položil otázku – čo vlastne robia v tom veľkom európskom štáte na Východe? Otázku vecnú, bez nadbiehania, bez proruského či protiruského tónu. Jednoducho, naozaj, čo budú Rusi robiť v čase, keď my v EU budeme očkovať masívne. Lebo ide o milióny vakcín. Treba dosiahnuť zaočkovanosť najmenej sedemdesiat percent všetkého obyvateľstva. Teda desiatok a desiatok miliónov ľudí. A keď ostanú desiatky a desiatky miliónov obyvateľov Ruskej federácie nechránení vakcínou, čo to môže priniesť pre susedné štáty, medzi ktorými sú členské štáty EÚ alebo štyridsaťmiliónová Ukrajina, pre ktorú EU otvorila schengenskú hranicu? 

 

Skutočne, Rusko akoby nejestvovalo, nebolo novinára, ktorý by v Bruseli čo len položil otázku o možnej ruskej vakcíne, ktorú s takým rozmachom pod prenikavým na dejiny bohatým názvom Sputnik propagoval samotný prezident toho štátu. Taká otázka neprichádzala do úvahy, aj keď pod pokrievkou to už vrelo. 

 

PUTIN A ASTRA ZENECA

V prvej polovici januára štátna televízia, hlavný nástroj kremeľskej propagandy, dala v hlavných správach rozsiahly priestor videokonferencii prezidenta Putina so špičkou spoločnosti Astra Zeneca. Téma: spolupráca Astra Zeneca pri výrobe vakcíny vedno s použitím komponentov ruskej vakcíny. Tie zvýšia účinnosť vakcíny Astra Zeneca. Firma, ktorá sa zaviazala dodávať vakcíny do EU, okrem iného aj do SR, spolupracuje na zvýšení jej účinnosti s poprednými ruskými vedeckými ústavmi. Tie napokon vyvíjajú už tretiu vakcínu, dostupná má byť o dva-tri mesiace. Vzápätí prezident Putin oznámil začiatok masového očkovania všetkého obyvateľstva. A napokon v piatok 22. januára oznámilo Maďarsko, že ako prvý štát EU nakúpi ruské vakcíny až pre milión Maďarov, teda s preočkovaním dva milióny dávok. Na vedomosť to dal maďarský minister zahraničných vecí priamo v Moskve. Rokoval tam s ministrom zdravotníctva, ministrom zahraničných vecí, ako aj s Ruským fondom priamych investícií, ktorý sa podieľa na vývoji a marketingu vakcíny. No a začiatkom februára autorita vedeckých informácií lekársky The Lancet oznámil vysokú účinnosť ruskej vakcíny. O štyri desiatky percent väčšej ako Astra Zeneca. Tá sa aj na Slovensku použije na očkovanie ľudí len do päťdesiatich piatich rokov. 

 

Televízia EU Euronews správe dala titulok Nová vakcína pre celé ľudstvo. Americký web Politico.eu komentoval správu o. i. s tým, že pri zaobstarávaní vakcín na plnej čiare stroskotala stratégia a postup Európskej komisie a osobne jej predsedníčky.