Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZAUJALO NÁS – pripravil Vladimír Mikunda

Lieberman: Izrael sa nestane „ďalším Československom“
Izraelský minister zahraničia Avigdor Lieberman odsúdil počas diplomatickej konferencie, organizovanej izraelskými novinami Jerusalem Post medzinárodné spoločenstvo za jeho pokrytecké vnímanie izraelsko-arabského konfliktu. „Keď nastane čas na bitku, mnohí svetoví lídri budú pripravení obetovať Izrael ani okom nemihnúc. My však nie sme pripravení obetovať životne dôležité bezpečnostné záležitosti a stať sa ďalším Československom“, - cituje ho agentúra Rosbalt.
x x x
Potiaľto len holé spravodajské fakty. Ďalej už nasleduje komentár zrejme nie celkom rozhľadeného autora, ktorý tvrdí: „Je očividné, že izraelský minister mal na mysli Pražskú jar z roku 1968, ktorá bola potlačená armádami Varšavskej zmluvy...“ Ja si však myslím, že izraelský minister mal na mysli iné pokrytectvo. To z roku 1938, ktoré do histórie vstúpilo ako Mníchovský diktát. V 68-om totiž išlo nie o pokrytectvo, ale o neskrývanú a drzú vojenskú akciu. No v 38-om bolo Československo obetované pre "mier" niekoho iného. Alebo sme už zabudli na Chamberleina, Daladiera, Musoliniho a Hitlera?
V Mikunda s využitím evrazia.org, 12. december 2012 (výňatok)


3. svetová bude trvať dva-tri dni
Rusko pokračuje v konštruovaní najnovších druhov strategických zbraní, vyhlásil šéf prezidentskej kancelárie RF Sergej Ivanov. Zároveň zdôraznil, že súčasná vojna môže trvať dva-tri dni, jej hlavným bojiskom bude kozmos a vzduch. Chcel by som potvrdiť, že skonštruovaním Bulavy, Jarsu, Topoľa-M sa naša činnosť neskončila. Pracujeme nad ďalšou technikou, nad rôznymi jej variantmi. Súčasná vojna, podľa Ivanovových slov, môže trvať dva-tri dni a odohrá sa predovšetkým k kozme a vo vzduchu. Prioritný význam tu zohrá základňa elektronických komponentov. „Ďalšia Prochorovka (najväčšia tanková bitka 2. sv. vojny – pozn. -vmi-) sa už nikdy nezopakuje“, - cituje ho RIA Novosti.
Dni.ru, 9. december 2012 (výňatok)


USA nemajú až také slobody ako Rusko
Prvý zástupca riaditeľa prezidentskej kancelárie v Kremli Vjačeslav Volodin si myslí, že taká demokracia, akú má Rusko, nie je v žiadnej inej krajine, vrátane USA. „Naša demokracia je skrátka maximálna a takú nemali a ani dodnes nemajú žiadne iné štáty. Zoberme si napríklad krajiny, považované za štandard demokracie, napríklad USA. Lenže oni nemajú žiadne slobody. Nemajú priamu voľbu prezidenta, nemajú ani mnohostraníckosť“, vyhlásil Volodin a dodal, že o reálnej demokracii v Rusku nasvedčuje aj to, že v krajine sa formuje mnohostranícky systém. V ďalšom porovnal americký a ruský demokratický systém. „Tam sú dve strany: nepáči sa ti prvá – nech sa páči, máš aj druhú. Nepáči sa ti druhá – nech sa páči, máš prvú... No skús vytvoriť tretiu! Lenže u nás hovoria: nie, povinne musia byť aj piata, šiesta, siedma... Už teraz ich je 32 a všetky s celoštátnymi ambíciami“, - poznamenal. Zároveň zvýraznil, že politická kritika v Rusku je nekonštruktívna len kvôli mnohých želaní neustále experimentovať. „Veď si len uvedomme odkiaľ vychádza kritika“, hovorí Volodin. „Vôbec nie od toho, ktorý stojí pri stroji, ale od toho, ktorý má dostatok a preto sa mu chce zaexperimentovať.“
RIA Novosti, 9. december 2012


NATO ingnoruje intelektuálne práva Ruska
Ruské úrady mienia vyžadovať od NATO dodržiavanie práv ruského intelektuálneho vlastníctva pri výrobe zbraní, vyhlásil dnes vicepremiér Dmitrij Rogozin. „Žiaľ, v krajinách NATO sa naše intelektuálne práva ignorujú. Niekoľkokrát som už spomínal značku „Kalašnikov“, ktorý sa štampuje v krajinách východnej Európy bez úhrady“. A preto, povedal, ruská strana „bude z NATO žmýkať“ túto otázku. Rogozin sa pri tom dotkol aj dodržiavania intelektuálnych práv Ruska vo vojensko-technickej spolupráci Ruska a Číny. „Zatiaľ tu nejaké veľké problémy nevidíme. Priblížili sme sa aj k vyriešeniu problémov lietadiel Suchoj, k licenčnej montáži Su-27 a k dodávkam Su-35“, - povedal Rogozin. Čína podľa jeho slov „signalizuje, že signál prijíma“.
Vzgljad.ru, 6. december 2012


K polovici 21. storočia môže Rusko stratiť suverenitu
Ak dnes zreteľne nevyznačíme svoje národné záujmy v arktickom regióne, tak k polovici 21. storočia Rusko môže stratiť svoju suverenitu, vyhlásil dnes podpredseda vlády D. Rogozin počas rokovania námorného kolégia. „Je pre nás mimoriadne dôležité rozostaviť výtyčky a vyznačiť perimeter našich národných záujmov v tomto regióne. Ak to neurobíme, prehráme boj o zdroje a teda, prehráme aj veľký boj za právo mať vlastnú suverenitu, nezávislosť“, - povedal a v ďalšom vysvetlil, že k polovici 21. storočia začne boj o prírodné zdroje získavať „nie celkom civilizované formy“ a že v čase keď bol stálym predstaviteľom Ruska pri NATO, tak téma Arktídy znela prakticky na každom rokovaní tejto organizácie. Napríklad, sa tomu „prispôsobovala aj veľká vedecká ´podložka´, zakladajúca sa na mimoriadne rýchlom topení arktického ľadu a teda, že severná cesta sa stane pre námorníctvo voľne prístupnou“. Znamená to, že Severoatlantická aliancia sem bude musieť vyslať svoje loďstvo, akoby na ochranu civilných plavidiel. „Je absolútne jasné, čo sa za tým skrýva: ide o pokus popretŕhať súčasné medzinárodné formáty, ktoré zabezpečujú spoluprácu a bezpečnosť v arktickej zóne. No na druhej strane je to aj dôkaz, akým magnetizmom je samotný arktický región“, - dodal ruský vicepremiér a uviedol, že podiel pridanej hodnoty ruských podnikov a ťažobných spoločností v tomto regióne dosahuje 60 percent. „Na porovnanie, v Grónsku, v Nórsku, vo Švédsku, vo Fínsku a na Islande majú nie viac ako 15 percent, na Aľjaške a v arktickej časti Kanady – asi 30 percent. Dve tretiny celkového bohatstva Arktídy sa tvorí v Rusku“.
Vzgljad.ru, 4. december 2012


Gruzínske médiá o útoku proti ruským mierotvorcom v auguste 2008
Vplyvný gruzínsky týždenník Kviris palitra dnes uverejnil článok o udalostiach z 8. augusta 2008, vychádzajúci z rozprávaní gruzínskych vojakov o incidente, ktorý sa mohol stať dôvodom na zapojenie sa Ruska do päťdňovej vojny. Po delostreleckej príprave ráno dňa 8. 8. 2008 asi o 5.30 hod. začali vraj s obrnenou podporou postupovať v cchinvalskom smere gruzínske útvary armády a polície. Jednotky gruzínskeho specnazu, majúc prísny zákaz začať paľbu prvými, prefrčali povedľa kasárne mierotvorcov asi vo vzdialenosti 200 metrov. Kviris palitra uvádza, že ruskí mierotvorci sa pohybu približne 200 gruzínskych vojakov len prizerali. Lenže v tom, ako hovoria svedkovia, sa tu neočakávane objavili dva čierne džípy (na takých vraj jazdia len vysokí funkcionári), vystúpili z nich dvaja v čiernom odeve a dvakrát vypálili na ruských mierotvorcov z granátometov. Vzápätí, toto všetko sa malo udiať okolo 6.15 hod., rýchlo odišli. Ruskí mierotvorci paľbu opätovali, im zase odpovedali gruzínski tankisti a zlikvidovali mierotvorcovskú techniku a kasáreň. Noviny dodávajú, že dodnes nie je jasné, kto a prečo vlastne strieľal na ruských mierotvorcov? Existuje vraj podozrenie, že čierne džípy patrili specnazu gruzínskeho ministerstva vnútra.
Vzgljad.ru, 3. december 2012