Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zakladateľ chce pokračovať v započatom

Plniac verejný prísľub predsedu strany SMER-SD Roberta Fica, že tento v súčasnej dobe najúspešnejší politický subjekt predstaví do konca roka 2012 svojich kandidátov do budúcoročného volebného boja o posty predsedov samosprávnych krajov, stretol sa prešovský krajský predseda SMERu Stanislav Kubánek s novinármi už v tretí decembrový deň a svoj úvod brífingu začal slovami: - Keďže všetky z našich trinástich okresných rád navrhli rovnakého kandidáta do budúcoročných volieb o predsedu prešovskej krajskej samosprávy, krajská rada ich rozhodnutie rešpektovala a potvrdila. Našim kandidátom je terajší predseda PSK MUDr. Peter Chudík. Svojimi skúsenosťami a nespornými úspechmi pri budovaní krajskej samosprávy potvrdzuje oprávnenosť tejto kandidatúry. S podporou SMERu bude môcť takto pokračovať v rozpracovaných projektoch. Sme ochotní rokovať s každým, kto bude mať záujem podporiť nášho kandidáta.

Pravdou je, že MUDr. Peter Chudík bol prvým mužom prešovskej krajskej samosprávy prakticky od uzákonenia vzniku VÚC a osobne začal konštituovať tento nový orgán v roku 2001. Vyhral už tri volebné boje o kreslo predsedu PSK a o rok ho čaká ďalší. Nielen že dokázal bez pohromy pre kraj bojovať s väčšinovou politickou opozíciou zastupiteľstva v rokoch, kedy pravica mala navrch, ale so spolupracovníkmi doviedol tento samosprávny orgán k ekonomicky „zlatému“ hodnoteniu najlepšie hospodáriacej krajskej samosprávy na Slovensku. Pritom, mnohé projekty a problémy boli v Prešovskom kraji riešené s veľkým časovým predstihom oproti ostatným regionálnym samosprávam. Oproti iným kandidátom má teda zjavné prednosti. Ale aj ciele: - Musíme aktívne pomôcť doriešiť celý cestný dopravný systém v samotnom krajskom meste Prešov, keďže sme do tohto procesu už v stúpili. So starostami a primátormi dvadsiatky sídiel v našom kraji musíme tiež pokračovať v rozpracovanom, približne trojročnom energetickom projekte. A predpokladám, že nás čaká horúci problém vodnej nádrže Domaša, ktorá je bez vody. Domaša bola postavená prioritne pre potreby cestovného ruchu a rekreácie, tento jej aspekt musí byť zachovaný.

V Prešove a okolí sa verejne hovorí, že Peter Chudík prakticky nemá súpera a teda je možné, že ďalšie voľby vyhrá už v prvom kole. Rozbitá pravica vraj nemá šancu a medzi prípadnými nezávislými kandidátmi niet žiadnej ani trochu výraznejšej politickej osobnosti, schopnej konkurovať Chudíkovi. A keby sa predsa len ktosi našiel a došlo by k druhému kolu volieb o predsednícke kreslo? Peter Chudík hovorí: - Som ochotný sadnúť si s ostatnými protikandidátmi a dohodnúť sa na pravidlách slušnej súťaže, aby sa neopakovali zbytočné excesy z minulosti, ktoré vlastne nič neovplyvnili, iba zbytočne zamútili vodu. Zdá sa, že napriek predchádzajúcim trom úspechom ani SMER-SD ani samotný Peter Chudík nepristupujú k voľbám ležérne a ľahkovážne. Svoje doterajšie skúsenosti v príprave a realizácii volebnej kampane chcú využiť naplno. Aby sa nepopálili tak, ako vo futbalovom svete Barcelona či Madrid. Boli tiež najlepší na svete a nadmieru suverénni. To však už neplatí, svoje šance si premárnili...