Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vysoké Tatry opäť ponúkajú ľadové atrakcie – Milan Országh

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku nad Starým Smokovcom bude opäť magnetom pre milovníkov hôr a výtvarného umenia. Tohto roku bude interiér bielej klimatizovanej kupoly ponúkať jedinečnú „Ľadovú gotiku z dielne Majstra Pavla“. Do najmenších detailov vypracované ľadové sochy, v originále zdobiace oltár levočského chrámu sv. Jakuba a jeho ďalšie diela, s farebným podsvietením budú určite zážitkovou pochúťkou pre návštevníkov našich miniatúrnych veľhôr. Táto téma ľadového rezbárskeho umenia bola pre 15 umeleckých rezbárov vybraná v súvislosti s blížiacim sa 500-tým výročím vzniku najfamóznejšieho  a najušľachtilejšieho diela levočského majstra – oltára v chráme sv. Jakuba.

 

Medzinárodná rezbárska čata na čele s hlavným staviteľom Adamom Bakošom  chce  verejnosti predviesť čo najvernejšie ľadové repliky Pavlovych diel vrátane miniatúry slávneho oltára, takže bude čo obdivovať. Majstri rezbári ešte pracovali na plný plyn, dnes sú už pripravení na slávnostné otvorenie  ľadového dómu, ktoré je naplánované na Katarínu, teda piatok 25. novembra. Organizátori tohto nádherného projektu predpokladajú, že Tatranský ľadový dóm bude možné prevádzkovať denne až do 1. apríla 2017, v čase od 9. do 16.30 hodiny. 

 

V tejto súvislosti nesmieme zabudnúť ani na ďalší medzinárodný  projekt umeleckých ľadových rezbárov Tatry Ice Master 2017, ktorý sa uskutoční počas druhého januárového víkendu  (13. až  15. januára 2017) tiež na Hrebienku, v tesnej blízkosti Tatranského ľadového dómu. V trojdňovom ľadovom maratóne sú už jasné témy: v piatok 13. januára sa budú rezbári z deviatich krajín venovať motívu Legendy a mýty, v sobotu 14. januára bude na programe Svetová architektúra a v nedeľu už úplne voľne (bez povinnosti pracovať) si bude každý z nich tvoriť to, čo ho práve napadne. Veď ľadu budú mať až – až.  Organizátori Tatry Ice Master po vlaňajších skúsenostiach s pre nich nepriaznivým mimoriadne teplým počasím sa však  tentoraz chystajú s počasím vybabrať. Pre ich ľadové kráľovstvo už teraz chystajú ďalšiu chladenú bielu kupolu, takže na Hrebienku je momentálne akosi tesno, i keď každý večer farebne nádherne. A keby tam začiatkom  januára predsa len napadlo aspoň toho pol metra bielej periny, bol by to báječný víkend aj pre detváky, keďže súťaž ľadových rezbárov bude sprevádzať bohatý kultúrny program.

 

V to, že aj doliny Vysokých Tatier sa predsa len okolo prelomu rokov predsa len dočkajú snehovej nádielky, veria aj Petrasovci. Okolo Rainerky sa síce dá v súčasných dňoch bezmála kosiť, chodníky sú suché, ale ich zásadné stanovisku k tradičnému snehovému betlehému je zásadné: Tradícia je tradíciou preto, lebo sa dodržiava. A my svoju nenecháme zahynúť, stačí nám hoci aj desať centimetrov snehu, ktorý pozbierame lopatami na lúke...

Nuž, poprajme všetci „ľadovým mužom“ a Petrasovcom pod vianočný stromček poriadny januárový mrazík a snehovú nádielku takú, akú by Vysoké Tatry mali mať...   

Hrebienok týchto dní - v ľavej kupole je ľadový dóm, pravú obsadí tiež umenie z ľadu

Hrebienok týchto dní - v ľavej kupole je ľadový dóm, pravú obsadí tiež umenie z ľadu

Cez priehľadný kus steny sa dávajú tušiť kontúry umeleckého ľadového diela

Cez priehľadný kus steny sa dávajú tušiť kontúry umeleckého ľadového diela

Ľadová gotika

Ľadová gotika