Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Velenie jednotky NATO na Slovensku preberajú Španieli

Lešť 1. júla (TASR) - Velenie jednotky NATO na Slovensku preberá španielsky kontingent. Pri tejto príležitosti bol v pondelok v priestoroch Centra výcviku Lešť slávnostný nástup. Mnohonárodnej bojovej skupine doteraz velila Česká republika (ČR). Informoval o tom podpredseda vlády SR a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).


Dodal, že za dva roky ČR ukázala, akým spôsobom má fungovať spolupráca medzi viacerými krajinami. Od začiatku júla, keď sa začína transformácia tejto mnohonárodnej bojovej skupiny na brigádu, sa podľa neho pridajú aj Rumunsko a Turecko. "Ako hosťujúca krajina sa snažíme vytvoriť dobré podmienky, po týchto dvoch rokoch vieme, čo chceme zlepšiť," zdôraznil.

Generálporučík Armády ČR Karel Řehka objasnil, že brigádne zoskupenie, tak ako sa nasadzuje vo väčšine krajín, neznamená, že je tam celá brigáda. Je to na tom, ako sa rozhodnú národy. Dôležité však je, aby tam bola schopnosť brigády. "Znamená to, že je možné presunúť ľudí, techniku, zásoby a v prípade potreby sú schopní veľmi rýchlo doplniť brigádnu úroveň," vysvetlil.

Prezident SR Peter Pellegrini deklaroval, že Slovensko je, aj bude plnohodnotnou súčasťou Aliancie. "Naše členstvo vytvára spoločný hodnotový a bezpečnostný priestor, v ktorom sa môžeme slobodne rozvíjať a zároveň sa spolupodieľať na vytváraní stability na medzinárodnej úrovni," uviedol.

Na Slovensko pricestovali prví španielski vojaci v januári tohto roka. "Hlavnou úlohou prvej skupiny španielskych vojakov na Slovensku bolo zabezpečiť hladký priebeh v transformácii velenia mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku," uviedli v zime Ozbrojené sily SR.