Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
V Prešove namiesto futbalovej kraľuje prvá gitarová liga - Milan Országh
Dozvuky Medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary (30. 9. až 1. 10. 2021), ktorý sa dostal do svojho 10. ročníka, rezonujú v „hlavnom meste Šariša“ ešte stále. Najmä medzi mládežou, ktorej v mnohých prípadoch dávajú ušľachtilú životnú náplň. Organizačný výbor, zložený z členov Prešovského združenia klasickej gitary, odviedol obrovský kus výbornej práce, predovšetkým vzhľadom k terajšej celosvetovej kovidovej situácii. Pretože plánovať realizáciu veľkého medzinárodného kultúrneho projektu tak, aby všetko klaplo na jednotku, je dnes bezmála heroickým výkonom. Veď to dnes už dôverne poznáme z každodenného života.
Prvý muž združenia a 9 členného organizačného tímu, hudobný pedagóg Valér Futej, dnes na medzinárodnej gitarovej hudobnej scéne už známa a uznávaná osobnosť, bol síce po dvojdňovom hudobnom sviatku totálne vyčerpaný, ale z očí mu sálala radosť: Bolo to náročné, ale výsledok je prekrásny. Museli sme za pochodu riešiť množstvo problémov, ale na druhej strane, cítili sme, že nám mnohí chcú úprimne pomôcť. Či inštitúcie alebo jednotlivci. A to nás držalo nad vodou. Bolo to spoločné dielo mnohých, naša veľká vďaka patrí predovšetkým vedeniu a pracovníkom Parku kultúry a oddychu v Prešove, ktorého priestory boli pre náš festival nosné. V pracovnej i koncertnej časti. Finančne nám veľmi pomohol štátny Fond na podporu umenia. I ďalšie inštitúcie. Takže kovid-nekovid, ideme ďalej, desiaty ročník nebude pre nás zďaleka posledným.
Nuž, dať dnes dohromady deväť koncertných majstrov na jeden termín, to je skutočne kumšt. Ale tá deviatka, J. Burianom počnúc a trebárs exprešovčanom žijúcim v Prahe, dnes už známym muzikantom, skladateľom a aranžérom Matejom Benkom končiac, skutočne do Prešova prišla. Tohtoročný gitarový festival mal v podstate štandardný program. Cez deň piati koncertní majstri v úlohe lektorov odhaľovali mladým hudobníkom taje gitarovej klasiky, večery patrili koncertom virtuózov. Bolo vidieť a cítiť, že majstrovské interpretačné kurzy berú vážne a dôsledne ako lektori, tak samotní gitaroví elévi. Ich vek nebol rozhodujúci a limitovaný. Aj keď finesy a zákutia techniky hry na gitaru chceli poznať najmä mladí nadšenci, organizátori by určite neodmietli ani dôchodcov.
Koncertnú časť festivalu odštartovali členovia Pražského kytarového kvarteta, vedeného lídrom Marekom Velemínskym. Teleso koncertuje s úspechom na medzinárodnej scéne už tri desiatky rokov. Popravde, vzhľadom k hudobnej dráhe jej členov by sa malo nazývať skôr kvarteto akademických titulov. Ani Bratislavskému gitarovému kvartetu, ktoré ho na javisku Čierneho orla vymenilo, už k tridsiatke veľa nechýba. Aj naša gitarová formácia je na medzinárodnej scéne známa a mimoriadne úspešná vďaka festivalom, televízii a rozhlasu či množstvu nahrávok na hudobných nosičoch. Navyše, spolupracuje s mnohými sólovými gitaristami aj z iných hudobných odvetví. Repertoár? Od renesancie po 21. storočie.
Druhý večer patril slávnostnému koncertu k jubileu 10. výročia štartu tejto festivalovej šnúry. A vlastne aj samotného združenia, ktoré vzniklo s cieľom popularizácie klasickej gitary ako skvelého hudobného nástroja, formou organizovania koncertov, súťaží, festivalov a odborných výchovných seminárov. Vlastne, gitara svojim pôvodom patrí medzi najstaršie hudobné nástroje v histórii ľudstva. Práve na túto chvíľu čakala aj zvučka (alebo hymna?) festivalu, aby sa po prvý raz ozvala v pravý čas na pravom festivalovom mieste. Pre samotné miesto diania má príznačný názov – A do Prešova. Odvodený parafrázou známej ľudovej pesničky A od Prešova. Jej autorom je už spomínaný Matej Benko a keďže patrí tomuto festivalu, hrá sa na gitarách. Na tomto slávnostnom koncerte si okrem gitaristov zahral aj medzinárodný orchester Sinfonia Carpathia ktorého lídrom je medzinárodne ostrieľaný hudobník Bart Žyczynski, pod dirigentskou taktovkou hudobného pedagóga, skladateľa, aktívneho muzikanta, (klavír, flauta, saxofón), hudobného aranžéra a dirigenta Adriána Harvana. Na svojom konte má aj európske turné s vokálnym zoskupením Il Divo. Ako aranžér je známy aj v oblasti jazzovej a populárnej hudby. Slávnostný koncert bol skutočným hudobným sviatkom, čo ocenili prítomní diváci mnohokrát búrlivým potleskom a účinkujúci slzami šťastia a spokojnosti.
Keďže dnešok už žije poväčšine číslami a dátami, uvedieme na záver niekoľko zaujímavých číselných informácií aj my. Počas doterajších Prešovských dní klasickej gitary pracovalo s mládežou v úlohe lektorov 30 koncertných majstrov, predovšetkým zo zahraničia a uskutočnilo sa 24 celovečerných koncertov. Medzinárodný rozmer festivalu umocňuje zastúpenie 13 krajín z celého sveta. A to už je čo povedať!
Svetoznáme Pražské kytarové kvarteto
|
Gitara očarila maličkých...
|
...aj tých väčších
|