Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ukrajinský spisovateľ Jurij Vynnyčuk

Aj ukrajinská literatúra má diela, ktoré predpovedali budúcnosť. Takým je text Prepúšťam Krym. Zmysel názvu a textu spočíva v tom, aby sa Krym oddelil od Ukrajiny, lebo bez Krymu, jeho obyvateľov a voličov by bola Ukrajina stabilnejšia. Text vznikol ako hovorí sám autor, zo zúfalstva, že hlasovanie obyvateľov Krymu, ale aj Donbasu vo voľbách vlastne bolo voľbou proruskej orientácie. A to desať rokov bránilo tomu, aby sa na Ukrajine presadila proeurópska politika.  A teda ak by aspoň Krym sa oddelil od Ukrajiny, toto smerovanie by sa oslabilo. Esej prepúšťam Krym vyšla v roku 2011 a mala veľký ohlas.

 

Vyplýva to z rozhovoru, ktorý uverejnila 5. februára literárna a kultúrna príloha denníka Právo Salon. Ukrajinský autor bol v Prahe dva dni hosťom literárneho kabaretu v divadle Archa. V češtine mu vyšli v roku 2002 Príbehy z Haliča a zbierka poviedol Chachacha v roku 2009.

 

Pokiaľ ide o dnešok, autor hovorí, že dnes sa nemožno vzdať Donbasu, všetko je inak, lebo sa prelialo priveľa krvi a Ukrajina sa preto Donbasu nemôže vzdať. Autor, ročník 1956, je prekladateľom českých klasikov o. i.  ako Bohumila Hrabala alebo Ladislava Klímu. K češtine a českým knihám priľnul v mladosti pri návštevách dediny volyňských Čechov. Do dejín príbehov európskych literatúr sa zapísal anekdotickým príbehom, keď svoje básne publikoval pod cudzími, vymyslenými menami z írskeho a velšského jazyka, aby unikol sovietskej cenzúre. Jednu vlastnú  poému však pripísal írskemu mníchovi Ringabarovi čo vyvolalo senzáciu, literárni historici to označili za najväčší objav od čias objavu rukopisu Slovo o pluku Igorovom /teda epose z 12. storočia zachovaného z prvej tlači z roku 1800, lebo originál zhorel v Moskve v 1812/. O poéme, ktorej autorom je Vynnyčuk a nie írsky mních sa dokonca dodnes ako o „objave“ píše v encyklopédiách a vznikajú zasvätené literárno vedecké práce.

 

Rozhovor pražského Salonu po výraznej bieloruskej spisovateľke Svetlany Alexejevičovej /nositeľky prestížnej ceny Nemeckého knižného obchodu 2014/, ktorú predstavil nedávno, rozširuje obzor čitateľa pokiaľ ide o ukrajinskú literatúru a názory ukrajinského autora.