Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Triatlon z Bátoviec očami jedného z pretekárov - Jozef Mazár

Každé významnejšie športové podujatie má vo svojom zdravom pretekárskom jadre aj osobnosť, ktorá býva magnetom danej športovej prezentácie na verejnosti  svojou osobnostnou karmou. Ide o životný plán v športe a so športom, ktorý daná osobnosť dostala už dávnejšie do polohy svojho životného štýlu. Doktor prírodných vied Jakub Meszáros pre našu publicistiku takou výraznou osobnosťou je od chvíle nášho prvého spoločného rozhovoru po svojom víťazstve na bežeckých pretekoch v Hontianskych Nemciach. Sú tomu už 2 roky. Pri organizovaní tohoročného Viallemanu 2020 sme s radosťou a športovou zvedavosťou sledovali už jeho propagačné a svojim spôsobom i dôležité organizačno – funkcionárske prepojenia jeho osobnosti s uvedeným stredným triatlonom v regióne Hont, lebo obce, ktorými pretekári písali aj dejiny tohto ročníka patrili v dávnej minulosti do Hontianskej župy. Dostatočná dôvod, aby sme práve s takým pretekárom priblížili jeho videnie , podľa našej mienky, veľmi kvalitného podujatia s dobrým domácim i zahraničným obsadením samotných pretekárov a pretekárok aj pre čitateľov Slovenského rozhľadu.

 

RNDr. Jakub Mészáros mal na svojom pretekárskom oblečení štartovné číslo 2 a keď vychladli jeho súťažné emócie, požiadali sme ho o tento rozhovor.

 

Akú úroveň malo toto medzinárodné podujatie podľa vás?

Podujatie malo oveľa vyššiu úroveň ako za posledné roky, čo vo mne v konečnom zúčtovaní zanecháva pozitívny dojem z tohto ročníka. Kvôli zrušeným športovým podujatiam boli ľudia hladní po triatlone na dlhších vzdialenostiach a my sme pre nich pripravili za krátky čas preteky, ktoré mali vždy veľký potenciál, ale neboli doteraz tak rozvinuté až do tak krásnej a kvalitnej športovo – spoločenskej podoby. Chopili sme sa našej šance a zdá sa, že úspešne. Potvrdzujú to slovná či hodnotenia na sociálnych sieťach od športovcov, ale aj divákov. Nie je to však len zásluha nás organizátorov, ale z veľkej časti aj samotných športovcov, že sa rozhodli pre Viallemana a takisto niekoľkých vzácnych ľudí, ktorí nezištne a ochotne prispeli k zvýšeniu úrovne. Samozrejme, že máme námety na zlepšenie do ďalšieho ročníka, no keď budeme mať viac času na prípravu a istotu, že k nám ľudia opäť radi prídu, tak sa do toho s chuťou pustíme.

 

Ako sa pretekalo vám?

Plávanie býva mojou najslabšou triatlonovou disciplínou a preto sa počas nej snažím v rámci možností získať čo najmenšiu stratu na čelo štartového poľa. Žiaľ, toho roku som od marca takmer vôbec neplával a taký slabý výkon ako tento rok som v Bátovciach doteraz ešte nepodal. Nezvyknem sledovať hodinky, ale spozoroval som to podľa toho, že v prvom cyklistickom okruhu som obiehal kamarátov, ktorí zvyknú vyplávať až po mne. Prvé cyklistické kolo bolo fajn, vždy ma ženie, keď zbadám niekoho pred sebou. Okruh poznám naspamäť a veľmi rád na ňom trénujem, no aj napriek tomu som ho mal už do tretice plné zuby. Tešil som sa na beh, lebo momentálne mám v tejto disciplíne formu. Tá sa aj potvrdila a dokázal som sa prepracovať na 7. miesto pred silné mená aj vďaka podpore množstva fanúšikov na aj pri trati. Na vyššie priečky som už mal väčšiu stratu. Nebyť slabého plávania a krízy v treťom cyklistickom okruhu, tak by som bol spokojnejší.

 

Kto okrem vás ešte z našich pretekárov (slovenských) najviac pozitívne prekvapil?

Neviem, či môj výkon bol až takým pozitívnym prekvapením. Tí čo ma poznajú vedia, že kopce a teplo v Bátovciach mi sedia. Pozitívne ma prekvapil Matúš Verbovský. Nečakal som, že hneď na prvýkrát pôjde stredný triatlon bez nejakej krízy a predbehne všetkých Slovákov. Posledný ročník nevyšiel Karolovi Džalajovi, ale teraz sa pripomenul, že stále s ním treba rátať, čo ma tiež príjemne prekvapilo. Pekný vyrovnaný výkon podal Dano Kraviansky. Silnú cyklistiku predviedol, dá sa povedať domáci pretekár vo farbách 3NITY, Michal Ráchela. V absolútnom poradí 13. a medzi ženami 2. Alenu Stevens som netipoval na majsterku SR v strednom triatlone, no momentálne má zrejme lepšiu formu ako Kristína NečLapinová. V druhej desiatke je pár mien, ktoré som doteraz nepoznal, no keď dokázali skončiť vysoko vzhľadom na tak náročné podmienky, tak o nich možno ešte budeme počuť.

 

Dostatočná a nie každodenná analýza pre pozorného a váženého čitateľa aj tohto periodika. Pekná pozvánka do klubu tých čitateľov, ktorí by radi rozširovali svoje postrehy, postoje a vedomosti aj o krásnom, ale náročnom športovom odvetví, možno pre mnohých tiež v budúcnosti ako prezentácie vlastného životného štýlu.