Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tajomstvá energie

- Toto je najlepší učiteľ v mojom živote, keby som bol mal takého chemikára a fyzikára, určite by mi pred hodinami týchto predmetov nedrkotali zuby od nervozity! To bol povzdych kolegu novinára, s ktorým sme sledovali vedeckú show „Tajomstvo energie“, ktorej hlavným protagonistom bol britský vedec žijúci v Prahe, Michael Londesborough. Celovesmírne vždy a všade platné zákony vlastností, zachovania a premien energií vysvetľoval so závideniahodnou ľahkosťou a jednoduchosťou. Každému divákovi tejto ukážkovej hodiny fyziky a chémie naraz, bolo odrazu mnoho doteraz nezrozumiteľných veličín a dejov jasných tak, že medzi ním a fyzikálnymi i chemickými zákonmi vznikala takpovediac láska na prvý pohľad. Nuž a mňa pre zmenu napadlo, že ajhľa, taký vynikajúci pedagóg a neštrajkuje.

Fyzikálno-chemická terapia prítomných mozgov sa totiž odohrala v sále Strednej odbornej školy technickej v Prešove práve počas nedávneho štrajku učiteľov. Zaujímavé využitie neplánovaného voľného času vynikajúco užitočným spôsobom padlo dobre študentom i pedagógom, pretože mnohí z nich sa určite kde-čomu priučili... V kontexte so získanými vedomosťami a poodkrytím závoja tajomstiev fungovania a premien energií je skutočnosť, že za tým všetkým stojí neziskový EkoFond SPP, doslova zanedbateľnou informáciou. Chválihodné je však to, že tento plynový monopol dokázal využiť časť svojich ziskov takýmto príťažlivým a užitočným spôsobom. Spôsobom, ktorý naši učitelia, pokračujúci v pedagogickej tradícii J. A. Komenského, akosi neovládajú. A zdá sa, že nad tým ani nerozmýšľajú.

Prešovské vystúpenie Michaela Londesborougha bolo jedným zo série, ktorým EkoFond prispieva k popularizácii vedy a rozumného využitia vlastností, ktoré priam núka hmota sveta okolo nás. Ale aj k rozširovaniu obzorov mladých ľudí. Ako vysvitlo, organizátori akcie si vyvolili pôdu prešovskej SOŠ technickej z jednoduchého dôvodu – táto škola, existujúca od roku 1948 (do roku 2009 pôsobiaca ako stredné učilište stavebné), má medzi svojimi 18 technickými odbormi aj jeden zatiaľ (žiaľ) na Slovensku nie veľmi preferovaný, ale v súčasnej praxi o to žiadanejší, odbor technik energetických zariadení budov. Zdá sa, že spolupráca EkoFondu a tejto školy bude čoraz intenzívnejšia. Bodaj by tak bolo...