Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Rusko z pohľadu zahraničnej politiky nemá z invázie nijaký osoh – Dušan D. Kerný
Vojna, globálna zmena a nové pomery v Európe
Vojenský zásah armády Ruskej federácie na Ukrajine 24. februára 2022 v čase zasadania Bezpečnostnej rady OSN zmenil mnohé, takmer všetko. Invázia sa nedá ničím a nikým ospravedlniť, konštatoval v nedeľu 27. februára na mimoriadnom zasadaní nemeckého spolkového snemu kancelár Olaf Scholz. Nielen Nemci, ale takmer celý svet ruskú ofenzívu na zvrchovanom území Ukrajiny odsúdil. Väčšina štátov združených v OSN vrátane Slovenska prijali rezolúciu proti vojne. Mnohé krajiny spoločne posielajú na Ukrajinu humanitárnu i armádnu pomoc.
Mimoriadne zasadanie spolkového snemu tri dni po začatí ruskej „operácie“ potvrdilo, že Nemecko sa rozišlo s doterajšími princípmi Koncepcie nemeckej sociálnej demokracie platnými celé desaťročia. Počnúc kancelárom Brandtom, sociálnodemokratickým predchodcom – terajšieho kancelára, ktorý za politiku uvoľňovania napätia dostal v roku 1971 Nobelovu cenu mieru. Zásada, že mier v Európe je možný s Ruskom, a nie proti nemu už najskôr neplatí. Kancelár Scholz oznámil zásadný obrat. Nemecko vynaloží mimoriadnych sto miliárd eur na armádu a bezpečnostné otázky a okrem toho bude ročne vynakladať vyše dvoch percent na obranu. Teraz je to cca 1,5 percenta, ročne 53 miliárd eur. (Pre porovnanie: náklady Európy na zbrojenie vrátane Ruska dosiahli vlani 328,5 miliardy eura.) Nemeckí vojaci a zbrojné systémy budú umiestnené aj na východe Slovenskej republiky.
ZBRANE PRE UKRAJINU
Kľúčová zmena je aj odchod od zásady nedodávať vzhľadom na nemeckú vojenskú minulosť zbrane do krízových vojnových oblastí. Najnovšie nemecké zbrane smerujú na Ukrajinu. Po prvý raz aj kancelár Scholz vyhlásil, že plynovod Severný potok 2 nezíska povolenie na prevádzku. Spoločnosť projektu za vyše desať miliárd dolárov na prepravu ruského plynu priamo do Nemecka prepustila zamestnancov a oznámila bankrot.
Zmena v nemeckom prístupe je aj v bankových sankciách. Nemecko sa už pridalo k vypnutiu ruských bánk s výnimkou dvoch od 12. marca zo systému platieb SWIFT. To prehlbuje medzinárodnú izoláciu Ruskej federácie, výrazne zasahuje do domácich ruských pomerov. Podľa niektorých informácií až 300, podľa iných zdrojov až 400 miliárd z celkových 630 ruských devízových rezerv je blokovaných v zahraničných bankách a Ruská národná banka ich nemôže použiť na podporu prudko klesajúcej domácej meny, ktorej inflácia sa môže vyšplhať až na dvadsať percent. Sankcie sú aj bojkotom nákupu a prenájmu dopravných lietadiel, na čo je Rusko odkázané. Sankcie Európskej únie, USA, Kanady, Austrálie, Švajčiarska a iných štátov výrazne zasiahli ruskú ekonomiku, čo sa prestáva páčiť radovým ruským obyvateľom. Je zrejmé, že medzinárodné spoločenstvo nepoužije proti ruskej armáde na Ukrajine svojich vojakov, ale bojovať s Ruskom bude na ekonomickom poli, čo bude pre Ruskú federáciu veľmi bolestivé.
NOVÁ ÉRA
Nemecký kancelár oznámil novú dobu, novú éru (Zeitwende) – a tento súhrn ukazuje rozsah zmeneného Nemecka. Je to súčasť jednotného postupu kolektívneho Západu. Doteraz nikdy nevídaného rozsahu spoločného postupu Európy a USA proti Rusku. Dokazuje to aj stanovisko nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka z koaličnej strany Spoločenstvo 90/Zelení. Po rokovaniach v USA povedal, že vzhľadom na nové nemecké smerovanie v bezpečnostnej a zahraničnej politike je v Amerike Nemecko prijímané ako silný partner a transatlantické vzťahy zažívajú renesanciu. Minister Habeck to povedal vo Washingtone po rokovaní o spoločnom postupe proti Rusku s ministerskými partnermi financií, zahraničia a energetiky. To je aj súčasť zásadnej premeny politiky jeho strany, pôvodne nielen ekologickej, ale najmä pacifistickej. Pritom strana obsadila okrem ministerstva hospodárstva aj ministerstvo zahraničných vecí. Jedine denník TAZ, ktorý je unikátom na európskej mediálnej scéne, lebo sa naň skladajú čitatelia a priaznivci strany zelených, nezmenil kurz. Oznam o miliardách na zbrojenie mal v IAZ titulok: vojnový kancelár – Scholz, der Kriegskanzler. Pacifistická tradícia sa vo februári 2022 skončila, avšak výnimočná situácia nesmie prerásť do militarizmu, vystríha denník. Dôraz na spoločný postup dal v prvý marcový utorok aj prezident USA Joe Biden v prvom prejave o stave Únie: ruský prezident Vladimír Putin sa obrovsky zmýlil, nikdy sa mu nepodarí oslabiť jednotu slobodného sveta. Americkému prezidentovi senátori tlieskali, aj keď namiesto ukrajinského ľudu omylom uviedol ľud iránsky...
Sme svedkami globálnej zmeny. Rozdelenie dnešného sveta na slobodný svet je jednou jeho časťou vrátane Slovenska, potom Rusko, Čína a ďalšie štáty jeho druhou. Pokiaľ ide o postoje Čínskej ľudovej republiky, napríklad hlasovanie na pôde OSN, tu termín izolácia pre Rusko neplatí. Rozsah izolácie súčasného Ruska dopĺňa aj stanovisko Európskeho parlamentu (EP). Na mimoriadnom plenárnom zasadaní odsúdilo vpád ruských vojsk na Ukrajinu a vyslovilo plnú podporu ukrajinskej snahe stať sa členom Európskej únie. Vidiac nadšenú podporu EP vstupu Ukrajiny do EU treba pripomenúť, aby Únia priveľa nesľubovala a potom nedodržaním sľubov sklamala, ako to vyzeralo doteraz. Je toho totiž veľa, priveľa, čo tvorí podmienky na vstup. Možno sa preto oficiálne a verejne hovorí o „priblížení krajiny k EÚ".
OSLABENÝ PREZIDENT
Táto vojna mení a zmení mnohé. Dotýka sa nás aj osobne. Ako autor Slovenských národných novín (SNN) som sa do poslednej chvíle spoliehal na to, čo povedali nemeckí a americkí odborníci o možnostiach rokovania o európskom usporiadaní s účasťou Ruska a zárukách pre jeho bezpečnosť. Nechcel som uveriť, že by sa ruské vedenie mohlo niečoho takého dopustiť, čo nastalo 24. februára. Vojensky vstúpiť na zvrchované územie susednej Ukrajiny. Pre mnohých tak ako pre mňa je to príšerné sklamanie. V čase uzávierky tohto vydania SNN sa už ôsmy deň vedú boje, je to srdcervúce. Na nepredvídateľne dlhý čas to vnesie rozkol medzi slovanské národy a verejnosť.
Autori SNN, medzi nimi šéfredaktor, ešte na prelome rokov 2013 a 2014 vystríhali ako prví, že udalosti a vývoj na Ukrajine budú najväčším otrasom, Z ktorého vzíde najväčšia geopolitická zmena. To sa dnes napĺňa. Na začiatku terajšej krízy SNN konštatovali, že je to aj veľká hra o Rusko, ako aj o zmenu nemeckej politiky. Rusko zahraničnopoliticky nemá z invázie nijaký osoh, naopak. Otázka, či nepríde o svoje postavenie v doterajšej podobe, závisí od geopolitickej deľby sveta a globálnej krízy. Vnútropoliticky tiež nijaký prospech pre Rusko a životnú úroveň Rusov nevidno. Autorita prezidenta V. Putina je oslabená a nikto nevie, či a kto ho v Kremli nahradí – ak sa dodrží termín prezidentských volieb v ďalekom roku 2024.