Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pritvrdá prvá lekcia kapitalizmu – Vladimír Mezencev

Mnohí renomovaní zahraniční ekonómovia upozorňovali vtedy ešte česko-slovenských politikov, že kupónová privatizácia rozhodne nie je tá najlepšia cesta odštátnenia obrovského majetku, ktorého účtovná hodnota bola vyše 300 miliárd Kčs. Apelovali priamo na Václava Klausa, otca myšlienky „rozdania“ štátneho majetku občanom touto formou. Václav Klaus však všade skloňoval jeden jediný argument – v Čile majú s kupónkou tie najlepšie skúsenosti!

A tak si mnohí z nás mysleli, že sa stanú ľudovými kapitalistami. Pri pive muži rozprávali kam peniaze, teda 2000 korún za kupónovú knižku investujú, kombinovali podniky, len aby im to prinieslo čo najväčší a najmä pravidelný finančný efekt. Nie náhodou sa preto ešte v bývalej ČSFR zaregistrovalo takmer 8,6 milióna obyvateľov, z toho 2,7 mil. na Slovensku. Prvá vlna kupónovej privatizácie, ktorá oficiálne začala vo februári 1991 vo Federálnom zhromaždení prijatím zákona o veľkej privatizácii a skončila v decembri 1992, bola veľmi drsnou školou kapitalizmu pre domácnosti. Už predovšetkým preto, lebo v predkole /február – apríl 1992/ väčšina majiteľov investičných kupónov zverila svoje body niektorému za 492 investičných fondov a tie nakoniec skončili vytunelované. Tí, ktorí uvažovali inakšie – investovať priamo do niektorého z ponúknutých podnikov – v tých lepších prípadoch dostali 10 000 – 12 000 Kčs. Po rozdelení ČSFR sa v Česku od decembra 1993 do novembra 1994 uskutočnila 2.vlna - na rozdiel od Slovenska, kde každý občan dostal štátom pevne stanovenú sumu, vyplatenú v korunách.

Niektorí z nás ešte dlho doplácali na „ľudový kapitalizmus“ tým, že museli platiť za vedenie účtov v centrálnom depozitári cenných papierov. Vo väčšine prípadov išlo o také „cenné papiere“ že ich majitelia boli radi keď dostali možnosť bezodplatne ich previesť na Fond národného majetku SR. A tým definitívne skončil náš veľký sen o nadobudnutí majetku formou kupónovej privatizácie. Kde však je privatizovaný majetok v hodnote 300 mld. vtedajších československých korún poniektorí veľmi dobre vedia. Veď skončili na ich účtoch či už doma, alebo vo švajčiarskych a cyperských bankách, alebo dokonca v Strednej Amerike v Belize...