Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Predčasných volieb sa vládna koalícia bojí ako čert diabla – Vladimír Dobrovič

Predseda SAS Richard Sulík a predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová vyzvali predsedu vlády a najsilnejšej vládnej strany OĽANO Igora Matoviča, aby sa vzdal premiérskeho postu, ktorý mu na základe výsledkov parlamentných volieb v súlade s našimi zvyklosťami patrí. Súčasne však zdôrazňujú, že odmietajú predčasné voľby do NR SR. Vraj chcú naplniť vôľu svojich voličov.

Úplne pritom ignorujú fakt, že na základe aktuálnych prieskumov súčasná vládna koalícia už  dôveru ľudí stratila. Predčasné voľby im nevoňajú zrejme z obavy, že by museli opustiť vládne posty a mnohí ich poslanci by sa nedostali ani len do parlamentu a strana ZA ĽUDÍ by s najväčšou pravdepodobnosťou zostala aj mimo NR SR.

 

Snáď už väčší paradox na našej nevyspytateľnej politickej scéne už ani nemôže byť. O odchod z vlády „prosí“ Igora Matoviča a Richarda Sulíka (14. 3. 2021, prostredníctvom televízie)  Veronika Remišová, šéfka ministraničky, ktorá sa len zázrakom dostala do parlamentu a s ohľadom na dnešné preferencie by sa s takmer určitosťou už do NR SR nedostala. A to bez ohľadu na to, či by sa voľby uskutočnili až po skončení celého volebného obdobia, alebo z vôle oklamaných ľudí predčasne. Riešením vládnej krízy je podľa V. Remišovej  odchod Igora Matoviča a Richarda Sulíka z vlády,  alebo predčasné voľby, ktoré podľa nej uvrhnú Slovensko do chaosu. Väčší chaos aký panuje v riadení tejto vládnej koalície si však len ťažko môžeme predstaviť. Tak ako so sľubmi v predvolebnej kampani sa týmto vyjadrením podpredsedníčka vlády uchyľuje ku klamaniu ľudí v domnienke, že sa jej ich nespokojnosť a hnev podarí zastaviť. Zrejme mylne považuje občanov za nesvojprávnych a očakáva, že otupí ich účasť v referende za predčasné voľby. Tie sú v dnešnej  situácii možným východiskom predčasného odchodu súčasnej vládnej koalície do skorého zabudnutia a jej nahradenia  vládou, ktorá vzíde z predčasných volieb. Tá by mala napraviť súčasné zlé gazdovanie a najmä prijať účinné opatrenia na likvidáciu nebezpečnej pandémie a jej ťažkých dôsledkov na naše hospodárstvo a slúžiť skutočným záujmom väčšiny občanov Slovenska.  


Na aktuálnu situáciu vo vládnej koalícii reagoval aj predseda politického hnutia SME RODINA Boris Kollár. V súvislosti so súčasným hašterením koaličných strán na tlačovej besede hnutia konštatoval, že „cirkus pokračuje a takto ďalej to nemôže ísť.“ Poznamenal, že všetci koaliční partneri kričia, že nepotrebujeme predčasné voľby. Na margo toho povedal: „robíme všetko preto, aby sa predčasné voľby uskutočnili.“  Jediná vec na udržanie vlády, ktorá sa podľa B. Kollára dá v tejto chvíli urobiť je, že „sa obidvaja páni (I. Matovič a R. Sulík) pomeria. „My nemáme žiadne požiadavky na odstúpenie,“ konštatoval predseda NR SR a predseda hnutia SME RODINA. Následne podpredseda hnutia SME RODINA Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznámil svoju demisiu na poste ministra. SME RODINA aj týmto krokom dáva koaličným partnerom explicitne najavo, že má skutočný záujem na ukončení koaličnej krízy. 

    

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na tlačovej besede (14. marca 2021) adresoval trom najvyšším ústavným činiteľom výzvu, aby  informovali občanov o aktuálnom stave, v ktorom sa nachádza Slovenská republika a o ďalšom postupe v najbližšom období. Podľa jeho vyjadrenia plnú zodpovednosť za súčasný zlý stav pandémie na Slovensku majú predstavitelia všetkých strán vládnej koalície. Upozornil pritom na skutočnosť, že napriek odvolaniu ministra zdravotníctva sa otáľa s vymenovaním nového ministra, ktorý by sa mal nekompromisne pustil do boja s pandémiou. Namiesto toho vládna koalícia rieši svoje žabomyšie rozbroje vo vládnej koalícii. Na ľudí a ich problémy jej nezostáva čas. Jednotná je snáď len v tom, že sa bojí predčasných parlamentných volieb, lebo si je vedomá, že by takmer s istotou prišla o politickú moc. R. Fico na otázku novinárov potvrdil, že už je na petičných hárkoch vyzbieraných vyše 300 000 podpisov. Zopakoval, že je  záujem vyzbierať až 500 000 podpisov.

 

Ja len dodávam, že vôľa tak významného počtu ľudí bude len ťažko spochybniteľná.

Predseda mimoparlamentnej strany HLAS-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že predčasné parlamentné voľby by neboli pre krajinu takou pohromou, ako tvrdí koalícia, ktorá v priamom prenose predlžuje svoju agóniu a zvyšuje chaos na Slovensku. Podľa jeho vyjadrenia Takmer dva týždne slovenská vláda nerieši boj s pandémiou, nepracuje pre ľudí, ale zaoberá sa výlučne sama sebou. A dnes sme sa dozvedeli, že strana SaS dala premiérovi ďalších desať dní, aby splnil ich podmienky.“ Súčasné správanie vládnej koalície prirovnal  P. Pellegrini kotravnej telenovele“, ktorá škodí celej krajine. Predsedom koaličných strán   opätovne odporúča, aby sa vzdali svojich funkcií. „Nebudete prví ani poslední, ktorí zodpovednosť za krajinu neuniesli.“  Súčasne ich žiada, aby sa obyvateľom Slovenska „za stratený rok“ ospravedlnili.