Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Je júl, teda mesiac, čo už spadá do času, ktorému niekedy hovoríme uhorková sezóna. Leto je tu, ľudia si zvyknú vyberať dlhé dovolenky. Venujú sa odpočinku, menej sledujú udalosti, pričom tie významné by mali byť zriedkavejšie. Aj keď cudzie nešťastia, ako zaručená správa o útoku žraloka v Jadranskom mori, z času na čas príjemne potešia.

 

Kedy ale vlastne uhorková sezóna začína? Hlavou štátu v ČR je prezident, takže keď on odpočíva, mal by sa život v krajine ak nie zastaviť, tak aspoň spomaliť. Neprezrádzam vám žiadne štátne tajomstvo, keď napíšem, že Miloš Zeman je od 7. júla na dovolenke. Väčšiu pozornosť táto správa však nevzbudila, ostatne prezidentovo meno nie je v poslednom čase v oznamovacích prostriedkoch príliš frekventované. Zdá sa, že už nie je taký aktívny ako v minulosti. Dôvody neviem, Zeman sa mi nezveril, nepoznám ani nikoho z jeho blízkeho okolia. Možno je to zdravotný stav, možno vek, ďalej špekulovať nechcem. Akoby sa o slovenskej prezidentke hovorilo v médiách ČR viac a častejšie ako o jej českom kolegovi. Zato veľmi sa činí Zemanov predchodca V. Klaus. Že by sa znovu chcel uchádzal o stolec?

 

Prečo nie? Vek ho zrejme nelimituje, a keď v USA môžu jeho takmer rovesníci D. Trump a J. Biden, tak prečo nie on?

Mimochodom, ešte som si prečítal, že Zemanovi stavajú dom v Lánoch, a to na skok od vidieckeho  prezidentského sídla. Keby sa chcel po prestávke doň znovu nasťahovať, aspoň by to nemal ďaleko. To by znelo: český prezident 105ročný alebo 110ročný. Raz Zeman, potom Klaus, zase Zeman atď. dokolečka dokola. Aspoň by sme boli bohatší o zápis v Guinnessovej knihe rekordov.

 

Ale vráťme sa k uhorkovej sezóne. Možno by ju mali určovať parlamentné prázdniny. Ale ktoré? ČR má dolnú komoru, teda Poslaneckú snemovňu, ďalej komoru hornú, teda Senát. Okrem toho je tu Európsky parlament, kde máme tiež svojich zástupcov. Kedy tieto inštitúcie majú prázdniny netuším a veľmi pochybujem, že to vie aj veľká časť občanov. Zrejme je to tak, že každého zaujíma hlavne jeho dovolenka. Česi a Slováci majú toto leto cestovať k moru podstatne zriedkavejšie ako v predchádzajúcich rokoch. Niekoho to možno rozosmúti, pretože mu bude chýbať jeden zo znakov kapitalistického blahobytu, ale na druhej strane to môže poslúžiť dobrej veci: viac sa bude vzájomne cestovať na Slovensko a do Čiech, objavovať či znovu objavovať krása Vysokých Tatier alebo Českého Krumlova.

 

Uhorkovú sezónu však určite nemá Európska rada. Tá bude 17. a 18. júla rokovať o pláne obnovy, ktorý by mal pomôcť znovu naštartovať ekonomiky členských krajín. Nedovolím si predpovedať výsledok, nemám informácie zo zákulisia. Oko ale nezostalo suché, ako dojímavo si v minulých dňoch notovali kancelárka A. Merkelová, ktorej krajina predsedá od prvého júla Rade Európskej únie (EÚ),  a predsedníčka Európskej komisie U. von der Leyenová. Zhodou okolností obe Nemky. Muži v ofsajde. A iné národy? To sa ešte uvidí. V každom prípade, keby taký súlad vládol aj medzi ostatnými európskymi činiteľmi, ako ľahšie by sa vládlo.

 

Odpočívať zatiaľ nemôžu ani ľudia, čo rokujú o dohode, ktorá má upraviť  vzájomné vzťahy EÚ s Veľkou Britániou. Človek si vydýchol, keď sa skončili ťahanice okolo brexitu a teraz číta, aké veľké prekážky sa ešte nepodarilo prekonať. Nekonečnými správami o tejto problematike je už trochu unavený, a tak si hovorí: nech to už nejako dopadne, ale hlavne nech sa už urobí bodka.  

 

Teraz mi napadá, sú počas tohtoročného leta divadelné prázdniny? V posledných mesiacoch sa kvôli pandémii toho veľa nenahralo, a tak možno, že si to niektoré súbory chcú vynahradiť. Ale budú teraz ľudia chodiť do divadiel? Chudáci herci. Len aby príslovie Hladný ako herec nezodpovedalo aj skutočnosti.

 

Ale buďme spravodliví, ani deti v posledných týždňoch nechodili do školy a predsa majú prázdniny. Pre niektoré z nich sa konalo vyučovanie cez počítač. Vďaka tomu som zistil, že na mojom vysvedčení zo šiestej triedy základnej školy by sa z predmetu matematika teraz objavila zrejme päťka. Ani v iných predmetoch to pri mojej pomoci malému príbuznému nebolo nijako slávne. Tak veru. Musel prísť korovanírus, aby som si uvedomil, aká náročná je dnešná výuka. Možno je to ale inak: čo bolo, to bolo, zabudol som. Útechou mi je aspoň to, že napríklad problematiku striedavých uhlov som napodiv nikdy nepotreboval. Až teraz na staré kolená. Čo všetko tá pandémia nespôsobila.  

 

Znovu späť k uhorkovej sezóne. Nie som poľnohospodár, ale toľko dokonca viem, že počas nej sa  skutočne zbierajú uhorky. Teraz je už ale príliš neskoro odporučiť čitateľovi, aby ich pestoval. Vzhľadom na momentálne ceny zeleniny, aspoň teda v Čechách, kto tak urobil, nepochybil. Týka sa to napríklad aj ovocia. Výrazne sa zvýšili aj náklady na bývanie. Byty sa ale bohužiaľ pestovať nedajú. ČR patrí tohto roka v rámci EÚ ku krajinám, kde najviac rastú spotrebiteľské ceny.

 

Čo v doterajšom priebehu uhorkovej sezóny v ČR ešte zaujalo. Boli to dve za sebou idúce zrážky vlakov v júli, a potom v rovnakom mesiaci nehoda, pri ktorej do policajného voza narazila vodička, čo bola pod vplyvom alkoholu a drog. Jeden policajt pritom žiaľ  zahynul.

 

Čo sa týka Slovenska, boli v ČR okrem pani Čaputovej frekventované nedávno aj správy  súvisiace s kauzou predsedu parlamentu. Podobné problémy so záverečnými prácami sme ale už zažili aj medzi politikmi v ČR. Ostatne, ani na Slovensku nešlo o prvý prípad.  

 

Tak veru. Politici musia byť čistí, príkladní a vzoroví. Dokážete si azda predstaviť, že by sa mohli dopustiť takého poklesku ako je plagiátorstvo? Ja veru nie. Verím im. Ako dnes už nebohému bývalému českému premiérovi, ktorý sa v súvislosti s kauzou financovania svojho bytu vyjadril asi takto: Pôvod peňazí je tak krištáľovo čistý, že ani krištáľ krištáľovo čistejší byť nemôže.  

 

Keď čítam, čo som napísal, dodatočne ma napadá, že vlastne uhorková sezóna už ani neexistuje. Aj divadelné prázdniny sú vraj prežitkom. Nič nie je ako bývalo, stále sa niečo deje. Nedajú ľudia pokoj a nedajú, nepretržite do niečoho vŕtajú. Ctenému čitateľovi i tak prajem príjemnú sezónu uhoriek s vlastnoručne vypestovanými plodmi a okrem krištáľovo čistých politikov aj krištáľovo čistú vodu v potokoch a ďalších tokoch Slovenska či Čiech.