Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Svetom síce hýbu iné udalosti, ale to neznamená, že tie domáce sú pre českých obyvateľov menej významné. Veď ovplyvňujú ich životy, aj keď niektoré z nich len krátko a rýchlo upadnú do zabudnutia.

 

Určite to však neplatí pre nedávne povodne, ktoré ešte dlho zostanú v pamäti. Veď ťažko postihli  občanov a firmy niektorých regiónov, a to najviac v Moravskosliezskom a Olomouckom kraji. Boli obete na životoch, tisíce obyvateľov museli evakuovať, mnohé domácnosti boli bez elektriny, škody dosahujú desiatky miliárd korún.

 

V tejto súvislosti si nedovolím posudzovať rozsah a rýchlosť pomoci a solidaritu. To by som musel byť na mieste a hovoriť tam s tými, ktorí sa musia popasovať s dôsledkami. V rokoch 1997 a 2002 som sa vzhľadom na svoje pracovné zaradenie dostal k vtedajším povodniam bližšie a keď porovnávam, vidí sa mi, že celonárodná solidarita bola vtedy väčšia. Ale môžem sa mýliť. V médiách však opäť prevažujú udalosti všedného dňa. 

 

A ešte jeden postreh v súvislosti s povodňami si dovolím. Podľa vodného zákona sú stanovené záplavové územia, okrem toho existujú povodňové mapy asociácie poisťovní. Rešpektujú sa?

 

Čo sa týka domácej politiky, ak hodnotíme výsledky hlasovaní v minulých dňoch a prebiehajúce rošády vo vláde, zdá sa, že nad terajšou koalíciou sa zmráka. Krajské voľby skončili veľkým úspechom opozičného hnutia ANO, ktoré vyhralo v desiatich z trinástich regiónov. Darmo tvrdil premiér Petr Fiala, že z jeho pohľadu nejde o úspech, ale ani o fatálny neúspech.  Nepomôže ani utešovať sa slovami, že uvedené voľby nemajú bezprostredný vplyv na fungovanie vlády. Už o dvanásť mesiacov by mali občania rozhodovať o zložení novej Poslaneckej snemovne, ktoré určí, kto povládne v ČR v nasledujúcich štyroch rokoch.

Aj vo voľbách do jednej tretiny Senátu, teda hornej komory parlamentu,  zaznamenalo značný úspech hnutie ANO. Pravda, celkovo vyhrala vládna koalícia, ktorá má naďalej v danom orgáne väčšinu. Z osobností známych určite aj na Slovensku, neuspel a kreslo senátora tak nezískal bývalý hokejový brankár Dominik Hašek.

 

Téma najaktuálnejšie: zmeny vo vláde. Spomínané voľby v krajoch skončili doslova katastrofou pre Českú pirátsku stranu, ktorá vtedy ešte patrila do vládnej koalície. Získala iba troch zástupcov namiesto 99, ktorých mala v predchádzajúcom období. V dôsledku tohto debaklu predsedníctvo Pirátov oznámilo svoju rezignáciu. Príbeh však pokračuje. Predseda vlády sa 24. septembra stretol so šéfom Pirátov Ivanom Bartošom, vicepremiérom a súčasne ministrom pre miestny rozvoj. Rozhovor údajne prebehol normálne, ale krátko nato šéf oznámil telefonicky svojmu vtedajšiemu podriadenému, že v kabinete končí.

 

Ide o podivný spôsob komunikácie, ale občan, ktorý si čo to pamätá z novších českých dejín sa ani príliš nečuduje. Rozhorčení Piráti nato oznámili, že odídu z vlády. Tento krok im posvätilo aj vnútrostranícke hlasovanie.

Premiérovi pritom nešlo o to, aby Pirátov už nemal v kabinete. Chcel sa vraj zbaviť iba Bartoša, ktorý neuspel pri uskutočňovaní jedného z kľúčových projektov – digitalizácii stavebného konania.

Pravda, vzhľadom na spôsob, akým sa Bartošovo vyhodenie uskutočnilo, sa dalo predpokladať, že Piráti sa z vlády odporúčajú. V nej mali ešte dvoch ďalších ministrov. Obaja tiež podali demisiu, ale minister zahraničných vecí Jan Lipavský ju vzápätí vzal späť.  Čo sa aj očakávalo, pričom niektorí činitelia sa nechali počuť, že meniť šéfa tohto rezortu približne rok pred voľbami do Poslaneckej snemovne by nebol dobrý krok. A tak v kruhoch svetovej diplomacie si vydýchli. Čo by si len počali bez Lipavského? Stratili by svoj pilier, mocného to hýbateľa dejmi na zemeguli.

 

Ale vážne. Lipavský je v očiach koalície i verejnosti určite úspešnejší minister ako Bartoš. Spomínaná digitalizácia je veľký problém. Vláda si predsa stanovila ako jednu z hlavných úloh zrýchlenie a zjednodušenie stavebného konania. Označila to za zásadnú vec pre budúcnosť krajiny i pre občanov. Ostro kritizovala stavebný zákon, s ktorým prišiel predchádzajúci kabinet a presadila jeho novelu.  

Vybavovanie stavebných konaní sa však zaseklo, nový systém nie je funkčný a úrady nezvládajú vybavovanie žiadostí. Ohrozené sú ťažiskové projekty. Za príslušnú digitalizáciu bol zodpovedný práve šéf Pirátov. Neuspel a z funkcie mal byť odvolaný už pred mesiacmi. Chyba je však aj na strane predsedu vlády, ktorý príliš dlho váhal so zmenou v čele príslušného rezortu. 

Riešenie narýchlo? Zatiaľ vraj majú byť  v stavebnom konaní možné vedľa seba oba systémy, teda starý i nový. Treba len dúfať, že úrady to zvládnu a hlavne, že žiadatelia o stavebné povolenie sa rýchlo dočkajú odpovedí.

Možno si čitateľ úporne láme hlavu nad tým, čo sa stalo s tretím pirátskym ministrom. Prezradíme mu to. Jeho post šéfa pre legislatívu nebude obsadený a agendu prevezme ministerstvo spravodlivosti. Žeby vzor pre zoštíhlenie vlády aj v iných prípadoch?