Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Osobitný maďarský postup pri riešení migrantskej krízy – Dušan D. Kerný
Pre slovenskú verejnosť je tridsiate výročie vzniku regionálneho zoskupenia V4 zrkadlom nášho vývoja. Pred troma desaťročiami (15. februára 1991) vzniklo prvé regionálne zoskupenie v strednej Európe síce ako projekt troch štátov, ale ako sa ukázalo neskoršie štyroch štátotvorných národov. Kým vtedy sa pre jej pomenovanie preberal miestny názov maďarskej lokality, dnes v roku 2021 základný dokument – vyhlásenie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára – hovorí o Vyšehradskej skupine či Vyšehradskej deklarácii. Vyhlásenie o. i. uvádza, že V4 je najdôležitejšia forma pragmatickej regionálnej spolupráce. Slovensko sa vo V 4 uplatnilo.
Dôraz predsedu parlamentu na pragmatizmus, a osobitne na naliehavú potrebu úzkej koordinácie pri hľadaní rýchlych a efektívnych riešení, je dôležitý. Povedzme, keď ide o súčasné sociálno-ekonomické následky pandémie. Česko aj Slovensko mohlo kriticky posúdiť napríklad maďarský postup, veď zapôsobil na politiku či na verejnosť.
Od roka 2014 osobitný maďarský postup pri riešení migrantskej krízy pomohol synchronizovať postup V4. Priamy účastník udalostí, vtedajší europoslanec Jaroslav Paška, pripomenul „necitlivé dirigovanie Bruselu a viaceré nešťastné iniciatívy bruselskej byrokracie“. Tie boli vďaka spoločnému postupu V4 ovplyvňované, korigované či dokonca menené.
Výročie vzniku V4 sa stalo príležitosťou aj na diskusiu a výhrady opozície, ako aj časti verejnosti proti postupu vlády. Týka sa to najmä problému, ktorý pred V4 postavil postup úniových orgánov proti Maďarsku a Poľsku. Dlhodobý spor o právny štát rozdelil Vyšehradskú štvorku. Maďarsko vedno s Poľskom v tiahlom spore s Úniou nakoniec dosiahli pre seba prijateľné riešenie tak, aby sa proti nim nemohli priamočiaro uplatniť priame finančné postihy. Ukázalo sa, že Nemecko – jeho kancelárka síce kritizuje Budapešť, ale nakoniec sa kaša neje taká horúca, ako sa navarí. Len najmenší štát Únie Slovinsko podporilo v spore oba štáty. Na Slovensku najmä opozícia siahla po ostrých slovách, dokonca o zrade. Jaroslav Paška na základe skúseností europoslanca označil za škodu, že súčasná vláda „nenašla dostatok porozumenia pre logickú a pochopiteľnú výhradu Poliakov a Maďarov“, a kritizoval menovite „nesúdržné správanie ministra Korčoka“.
Vyšehradské zoskupenie vzniklo v roku 1991 ako nástroj geopolitického ukotvenia strednej Európy – preč od Ruska smerom do euroatlantickej integrácie.
Dnes, ako to vystihol predseda parlamentu, je to priestor pre pragmatizmus, nadštandardnú spoluprácu, medziparlamentný rozmer a multilateralizmus. A pokiaľ ide o žurnalistiku, azda aj priestor ako sa naučiť recipročne rozumieť, čo sa deje s Poliakmi a s Maďarmi.