Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Odovzdali Národné ceny literatúry faktu Vojtecha Zamarovského – Dušan Mikolaj
Klub spisovateľov literatúry faktu na Slovensku začal udeľovať Národné ceny literatúry faktu Vojtecha Zamarovského za literatúru faktu pred štvrťstoročím. Vlani slovenských a českých spisovateľov privítali v Ružomberku. V polovici tohto septembra sme cestovali do Stropkova v stredu ráno, poobede sme vystúpili z vlaku v stanici Kysak a odtiaľ sme sa pohodlným autobusom viezli severovýchodným hornatým krajom Nízkych Beskýd popri údolí Ondavy, ktorá s bočnými prítokmi napája neďalekú rozľahlú vodnú nádrž Veľká Domaša, do jedného z miest na severe Zemplína.
S úctou a otvorenosťou
Priamo pred mestským úradom nás privítal primátor Stropkova ONDREJ BRENDZA so svojimi spolupracovníkmi. Už pri protokolárnom akte sme cítili neformálnu a nenútenú pozornosť a nepredstieraný záujem organizátorov a ľudí, s ktorými sme sa stretávali počas starostlivo pripraveného kultúrneho, poznávacieho i spoločenského programu.
Otvorená srdečnosť Stropkovčanov panovala až do nášho odchodu z mesta v piatok popoludní. Žiada sa dodať, že iba predseda klubu Jozef Leikert pozná, aká príprava predchádzala tomuto príjemnému a vzájomne užitočnému stretnutiu. Ceny sa totiž odovzdávajú každý rok v inom meste Slovenskej republiky, aby sa čo najširšie upozorňovalo na prácu tvorcov literatúry faktu a predstavilo ich tamojším obyvateľom, mladým v školách. Všade ohromne poteší postoj primátorov, podobný stropkovskému O. Bren- dzovi. Neraz sa totiž stretol s tým, že nie všetci primátori na oslovenie zorganizovať odovzdávanie cien Vojtecha Zamarovského reagovali ústretovo (akoby sa obávali „vpustiť literatúru za hradby svojho mesta“).
Pochvalne o podstate poslania spisovateľa
Zúčastnil som sa väčšiny kultúrnych programov spojených s udeľovaním Národných cien za literatúru faktu, no iba v Stopkové primátor mesta, vzdelaním právnik, prehovoril na pódiu kultúrneho domu
so znalosťou toho, čo priamo súvisí s tvorbou tohto žánru aj s jej širším spoločenským dosahom. „ V kontexte dnešného podujatia a v čase, keď svet čelí narastajúcemu množstvu dezinformácií, j e práve literatúra faktu nositeľkou pravdivých a spoľahlivých informácií,“ povedú. „Overiteľné správy, presné historické údaje a fakty nám pomáhajú lepšie porozumieť minulosti, čím získavame nástroje na formovanie budúcnosti. Táto literatúra je základným pilierom kritického myslenia a jej hodnotu si musíme neustále pripomínať a zdôrazňovať. Dnes tu oslavujeme nielen tvorbu jednotlivca, ale aj literárny žáner ako celok, ktorý prispieva k budovaniu spoločnosti postavenej na vedomostiach a faktoch. Fakt ako základný stavebný kameň tejto literatúry vnímam ako overiteľnú pravdu, ktorá sa zakladá na skutočných udalostiach, javoch či okolnostiach. “
O. Brendza hovoril aj o náročnej a zodpovednej práci spisovateľov literatúry faktu, o zbieraní, triedení a overovaní skutočností a ich spracovávaní do konkrétnych diel tak, aby pomáhali čitateľom orientovať sa v historických udalostiach, sociálnych zmenách, vedeckých objavoch či vážnych politických rozhodnutiach. Dodajme, že to platí i pri reflektovaní udalostí v dnešnom svete, kde v návale informácií je čoraz ťažšie odlíšiť pravdivé od nepravdivého. Pritom „pravda je základným kameňom každej demokratickej spoločnosti, a aj preto je literatúra faktu dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Poskytuje spoľahlivý kompas, ktorým sa môžeme riadiť vo svete zahltenom dezinformáciami“.
Dvaja historici a pedagógovia
V tomto duchu O. Brendza vyjadril veľkú úctu i tohtoročným laureátom Národných cien Vojtecha Zamarovského a 18. september 2024 označil v novodobej histórii Stopková za vzácnu chvíľu a výnimočný okamih, ktorý sa významne zapíše nielen do kroniky mesta, ale i do vedomia jeho obyvateľov.
Literárne ocenenia nesú meno európskeho a svetového spisovateľa, ktorý bol aj členom slovenského Klubu spisovateľov literatúry faktu, kolegom a priateľským partnerom zakladateľov klubu. Na podujatí bol prítomný aj syn Vojtecha Zamarovského Peter, ktorý žije v Prahe. Kmeňový predseda Klubu spisovateľov literatúry faktu JOZEF LEIKERT vyslovil potešenie, že sa stretávame v meste, ktoré má vzťah k literatúre, k dejinám, ku kultúre, k umeniu aj školstvu a športu: „ Jeho obyvateľom záleží na tom, aby sa tu žilo dobre a v meste i okolí vyrastala múdra generácia. Generácia osvietených intelektuálov, poctivých podnikateľov, usilovných technikov, remeselníkov a ľudí ďalších profesií. “
V štatúte Národnej ceny Vojtecha Zamarovského je napísané, že ocenenie sa udeľuje za celoživotné dielo spisovateľov (bez toho, aby bolo považované už za uzavreté), ktoré je trvalým prínosom do literatúry faktu a podieľa sa na rozvíjaní slovenskej i českej literatúry v tomto žánri. Predsedom tohtoročnej poroty bol FEDOR MIKOVIČ, jeden z polstovky doteraz ocenených autorov. Člen tejto poroty nedávno zosnulý Anton Hykisch v hodnotení napísal, že obaja tohtoroční laureáti Národnej ceny Vojtecha Zamarovského za rok 2024 sú autori početných a úctyhodných diel.
Laureáti Národnej ceny Vojtecha Zamarovského 2024
VILIAM JUDÁK (* 1957 Harvelka), prof. ThDr., PhD., získal .ocenenie za „celoživotné dielo, ktorým prispieva k spracovaniu cirkevných dejín a tým aj najstarších, prameňov o živote národov žijúcich na území dnešného Slovenska“. Za rímskokatolíckeho kňaza bol vysvätený roku 1985, od roku 1990 prednáša cirkevné dejiny na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a v Teologickom inštitúte v Nitre. Pápež Benedikt XVI. ho roku 2005 menoval za diecézneho biskupa v Nitre. Špecializuje sa na obdobie staroveku a stredoveku so zreteľom na slovenské cirkevné dejiny. Je autorom viacerých monografií, vydal viac ako sedemdesiat kníh.
Druhý ocenený PETER KÓNYA (* 1966 Prešov), prof. PhDr., PhD., „precízne doplna dejiny Slovenska v širšom kontexte dejín Uhorska ako súčasti stredovýchodnej Európy, v ktorej sa utvárali a vzájomne ovplyvňovali viaceré národy“. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity P. j. Šafárika v Prešove dejepis a ruský jazyk. Na tejto univerzite začal pracovať roku 1991 a roku 2015 bol zvolený za rektora. Je členom viacerých vedeckých rád, popri vysokých školách na Slovensku i v Českej republike a v Maďarsku. Je autor či spoluautor päťdesiatich kníh.
Plastika pre Rudolfa Schustera
Súčasťou Ceny Vojtecha Zamarovského je bronzová plastika, ktorú vytvoril akad. sochár ALOJZ DRAHOŠ, a grafický list od akad. maliara PETRA GALVÁNKA. Stále aktívny RUDOLF SCHUSTER získal cenu dávnejšie, ale želal si, aby mu ju odovzdali v jeho kraji (mal pritom na zreteli obdobie, keď pôsobil ako predseda Krajského národného výboru v Košiciach a pri pracovných cestách neraz zašiel i do Stopková). J. Leikert pri tomto akte poznamenal, že popri objektívnych uznaniach jeho dlhodobého pôsobenia na najvyšších pozíciách mesta Košice a neskôr štátu trvalé zostáva spisovateľom: „ Všetko pominulo, do histórie sa zapíšu i tvoje funkcie, ale spisovateľská tvorba pretrváva najdlhšie. Je to úprimná, presvedčivá, múdra a zo srdca napísaná literatúra. Autor neklame, nevymýšľa si, cestuje po svete a píše svoje zážitky doma v kuchyni. Je poctivým spisovateľom literatúry faktu, o čom svedčí vyše sedemdesiat kníh. “
Hostia z Letohradu
Národné ceny Vojtecha Zamarovského udeľuje Klub spisovateľov literatúry faktu na Slovensku každý druhý rok aj českému autorovi. Slovenskí recipročne získavajú Cenu Miroslava Ivanova. A odovzdávanie spolu organizujú v Letohrade, kde sa narodil Peter Jilemnický a kde český Klub autorov literatúry faktu udeľuje Medzinárodné ceny Egona Erwina Kischa.
Nositeľkou tejto ceny je aj MIROSLAVA POLÁKOVÁ. Na Slovensko má blízko nielen z Uherského Hradištia, kde žije. Vyvoláva v nej doslova domovskú príťažlivosť. „Pre nás je stretnutie spisovateľov literatúry faktu na Slovensku nesmierny sviatok, na ktorý sa tešíme každý rok. Veľké pohladenie na duši a srdci. Stávate sa nositeľmi ľudstva a pravdy, ktorá je pre nás taká nesmierne dôležitá,“ vyznala sa o kolegiálnych vzťahoch spisovateľov. A k tvorbe dodala: „Keď som vstúpila do literatúry faktu, začal sa okolo mňa krútiť svet dobrých ľudí. Nie je to iba chodiť po archívoch, ako to robia historici. Je to aj umenie písať. Písať a spájať literárnu schopnosť a dávať ju do kombinácie s tým, čo človek vyháda. Dostať to na takú úroveň, aby kniha bola čítavá a zároveň pravdivá. A to je pre dnešné časy nesmierne dôležité. “
Senátor Parlamentu Českej republiky a starosta mesta Letohrad PETR FIALA pri svojej návšteve Stropkova pozval hostiteľov do mesta v kraji pod Orlickými horami, kam každoročne prichádzajú slovenskí spisovatelia na stretnutia s českými partnermi. Tento rok to bolo týždeň po stropkovskom stretnutí a viacerým udeľovali Medzinárodnú cenu Egona Erwina Kischa za knihy vydané vlani.
Laureáti Ceny Egona Erwina Kischa
Hlavnú Cenu E. E. Kischa cenu získali LENKA HRABALOVÁ za knihu Mozaikou Iránu: Spruvodkynípofascinujícízemi plné kontrastu a RUDOLF SCHUSTER za 250-stranovú knihu Talianske umenie II. a 800-stranové dielo Brazília (Expedícia SchusterIV.)-Brasil (Expedigäo Schuster IV.) - B razil (Schuster Expedition IV), ktorou nadviazal na cesty svojho otca a strýka roku 1928 po Brazílii. Jozef Leikert ju nazval významnou kapitolou kroniky rodu Schusterovcov. Autor vypovedá o sebe a o svojej rodine, s ktorou sa vybral po stopách predkov s manželkou, synom a dcérou a potom aj s ich deťmi.
Medzinárodné ceny E. E. Kischa udelili aj slovenským autorom za knihy vydané vlani: JOZEF DUKES - EUGENE SLUTSKY: Slovenské synagógy na starých pohľadniciach / Slovák synagogues on oldpostcards, IGOR VALEK: Jaroslav Hašek a Slovensko alebo Ako chutí ovca v žinčici, ĽUBOMÍR PAJTINKA: Šípkovské inferno (... poslední svedkovia prehovorili) a PAVOL VITKO: Porcelánové prasiatko (Osudy našich vojakov, ktorí trpeli za to, že okupáciu Československa v roku 1968 odmietli ako tzv. bratskú pomoc).
Pred plnou študentskou aulou
Práve Ľ. Pajtinka a P. Vitko dostali príležitosť besedovať so študentmi stropkovského gymnázia. Keď J. Leikert pripravoval s pani riaditeľkou EVOU PAŇKOVOU program, ani neočakával, že stredoškolskú aulu v podkroví budovy zaplnia študenti do posledného miestečka. Z predpokladanej jednej vyučovacej hodiny boli celé dve, a podľa ich pozornej účasti možno predpokladať, že to pre väčšinu nebol premárnený čas. P. Vitko vyrastal v malej obci, počas dospievania a v prvých rokoch dospelosti však získal zaujímavé „mestské“ skúsenosti, a tie si profesionálne ako novinár rozšíril počas práce na Ministerstve obrany SR. V nej poznával život a pôsobenie našich vojakov v mierových misiách v zahraničí na viacerých bojových frontoch.
Ľ. Pajtinka je celou dušou učiteľ, a táto profesia je v ňom pevné ukotvená aj po desaťročiach, keď svoje odborné pedagogické vedomosti uplatňoval ako novinár, metodik a organizátor v mnohých verejných pozíciách v školskej správe. V rozprávaní pri stretnutí so študentmi sa sústredil na to, čo čaká spisovateľa literatúry faktu, ak sa rozhodne čo najobjektívnejšie zmocniť zdanlivo zanedbateľnej témy z konca druhej svetovej vojny tak, aby ju v knihe Šípkovské inferno povýšil na objavné svedectvo podnecujúce záujem súčasných čitateľov.
Súčasťou tohtoročného literárno-spoločenského podujatia v Stropkove bola aj kritická reflexia diel literatúry faktu Ladislava Mňačka, významného európskeho spisovateľa v roku výročí jeho narodenia a úmrtia, ktorú podporil Fond na podporu umenia.
Už pri zápise do Pamätnej knihy mesta Stropkov sme dostali hodnotný dar, jednu z monografií mesta. V poradí treťou je nová 600-stranová vedecká monografia Dejiny Stropkova, zostavená PETROM KONYOM s kolektívom autorom. Vyšla pri príležitosti 620. výročia prvej listinnej zmienky o meste z 12. marca 1404. A v tomto roku má mesto viacero aktualizovaných podnetov na jubilejné pripomínania. Dňa 11. mája bolo 355. výročie založenia a uznania najstaršieho bratstva posvätného škapuliara v celom Uhorsku. V gréckokatolíckom chráme svätcov Cyrila a Metoda, v ktorom nás privítal regentorista Metod M. Lukačik, je umiestnená prvá hodnoverná vzácna kópia ikony Matky ustavičnej pomoci. Práve pred sto rokmi ju otcovia regentoristi priniesli do mesta z Ríma. Pri osemdesiatom výročí vypuknutia Slovenského národného povstania otvorili Park Adolfa Weinholda, rodáka a čestného občana Stropkova, vojnového hrdinu, ktorý spoluorganizoval Povstanie na Hornej Nitre a už v septembri 1944 padol do nemeckého zajatia a jeho ďalší osud zostal neznámy. A 28. novembra si pripomenú, že pred osemdesiatimi rokmi bol Stropkov oslobodený vojskami 1. československého armádneho zboru.
„Stropkov je malé mesto rozlohou a počtom obyvateľov, ale veľké svojou históriou a ľudským potenciálom súčasníkov a vzťahom k svojmu prostrediu,“ povedal primátor, ktorý vo vedení mesta pôsobí tretie volebné obdobie. Mohli sme sa o tom presvedčiť často, bezprostredne pri prehliadke muzeálnej expozície v kaštieli. Ten je zachovaným objektom z mestského hradného komplexu z prvej polovice 15. storočia, ktorý v 17. storočí uchvátil požiar. Zachovala sa iba časť základov hradu, no mesto ich vníma ako svedectvo o tamtých časoch, a veľmi mu záleží na tom, aby dôstojne a architektonicky príťažlivo pripomínali súčasníkom historické počiatky „zemepanského“ Stropkova. Je to zaujímavý projekt, verme, že po konštruktívnych rokovaniach s Krajským pamiatkovým ústavom v Prešove sa tento priestor v centre mesta stane príťažlivým aj pre návštevníkov severného Zemplína.
Ku koncu nášho pobytu sme mali príležitosť pozrieť sa z veže trojbodového presbyteriánskeho Kostola Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej s gotickými základmi na mesto a jeho krajinné okolie. A z istého nadhľadu ponad plynúci čas sme sa mohli v duchu vrátiť do 14. storočia, keď uprostred hradného areálu stál „murovaný sakrálny kamenný objekt v rozsahu dnešného presbytéria kostola“. Pri prechádzke pokojnými ulicami mesta sme si pritom hovorili, že nepotrebuje stavať výškové budovy. Mnohé sídliskové objekty majú vo vstupnom podlaží obchody a verejné služby. I to naznačuje, že jeho obyvatelia majú dosť podnetov na to, aby ho prijali za svoj domov, ktorý môže podnecovať aj ich osobnú starostlivosť.