Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Košice sa už pripravujú na ME 2022 v hádzanej mužov – Vladimír Mezencev

Využijú skúseností usporiadateľov hokejových MS 2011 a 2019

Košice sú síce druhé najväčšie mesto republiky, majú bohatú športovú tradíciu, v roku 2016 sa dokonca stali Európskym mestom športu, ale zoznam vrcholových podujatí svetového a európskeho významu, ktoré sa uskutočnili v metropole východu, je pomerne skromný. Pravda, dvakrát boli dejiskom skupinových zápolení MS v hokeji /2011, 2019/, čo trochu skresľuje celkový stav. O to viac môže priaznivcov športu v Košiciach i celom regióne, tešiť to, že začiatkom roka 2022 sa tu uskutočnia skupinové zápolenia majstrovstiev Európy v hádzanej mužov. O ich príprave sme sa porozprávali s predsedom organizačného výboru pre Slovensko Martinom Simonidesom, dlhoročným funkcionárom Slovenského zväzu hádzanej /SZHá/.

Rok 2022 je síce ešte na vzdialenom horizonte, ale vás stále častejšie možno stretnúť v Košiciach. To znamená, že na príprave ME už aktívne pracujete...

Je to naozaj tak. Šampionát sa uskutoční v dňoch 13.-30.januára 2022 v Maďarsku a na Slovensku. U nás budú tri skupiny, z toho v Bratislave dve a jedna v Košiciach. U našich južných susedov v Budapešti, Debrecéne a Szegede. Dejiskom štvrťfinálových zápolení sa stanú hlavné mestá oboch krajín, semifinále a finále uvidia v Budapešti. O dejiskách týchto majstrovstiev Európy sa rozhodlo na zasadnutí Európskej hádzanárskej federácie už v roku 2018 v škótskom Glasgowe. Na rozdiel od nás Maďari pri tejto príležitosti otvoria nové moderné haly, v Budapešti dokonca pre 22 000 divákov. My sa budeme musieť uspokojiť s palubovkami na zimných štadiónoch.

 

Štvrťfinále teda uvidia v Bratislave, na čo sa môžu tešiť v Košiciach?

 

Predovšetkým na to, že v základnej skupine budú môcť povzbudzovať slovenskú reprezentáciu. Kto bude jej súpermi ešte nevieme a spoznáme ich približne v máji budúceho roka. Tímy usporiadajúcich krajín, teda Maďarska a Slovenska majú účasť v základných skupinách už istú, v Bratislave priaznivci hádzanej uvidia nasadené reprezentácie Nemecka a Česka, teda ak sa obe krajiny kvalifikujú. Dúfame, že do košickej skupiny sa dostane aj niektoré družstvo zo svetovej extratriedy.

 

Príprava i samotný priebeh ME si vyžadujú množstvo skúsených a kvalitných pracovníkov na všetkých stupňoch pyramídy. Ako  chcete vyriešiť  tento  problém?

 

Ja ani moji kolegovia nemáme v tomto smere žiadne obavy. Tak napríklad v Košiciach sa spoliehame na skúsený tím organizátorov zo svetového šampionátu v hokeji, ktorý svoje náročné úlohy zvládol na výbornú. Veľa si sľubujeme aj od schopností a praktických poznatkov Igora Nemečka, predsedu predstavenstva organizačného výboru EURO 2022 pre Slovensko, bývalého prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja a jedného z hlavných organizátorov už spomenutých majstrovstiev sveta v hokeji v rokoch 2011 a 2019.

 

Určite sa spoliehate na to, že hľadisko Steel arény, košického zimného štadióna L. Trojáka, ako znie celý názov dejiska budúcich zápolení ME, bude počas každého stretnutia vypredané...

 

Spoliehame sa na to už teraz. Východné Slovensko má bohatú a úspešnú hádzanársku tradíciu. Okrem Prešova a Košíc nemôžem nespomenúť Michalovce, Bardejov, Sečovce, Levoču, či Trebišov. Určite zo všetkých spomenutých miest prídu priaznivci hádzanej do dejiska skupinových zápolení. My však máme záujem aj na tom, aby jednotlivé zápasy sledovalo čo najviac detí. Poteší nás ak ich hádzaná chytí za srdcia a po skončení majstrovstiev nájdu cestu do hádzanárskych krúžkov a klubov.

 

Do otvorenia ME zostáva ešte približne 14 mesiacov. Čo na nich očakávate od slovenskej reprezentácie?

Pretože sa nemusí pripravovať na kvalifikačné stretnutia bude sa môcť sústrediť na svedomitú prípravu, v ktorej sa nájde čas i priestor na čo najväčší počet stretnutí. Mužstvu i celému realizačnému kolektívu pripravíme v rámci možnosti čo najlepšie podmienky na prípravu i samotné majstrovstvá Európy. Týka sa to aj výberu ich prechodného domova počas šampionátu. V podstate ho už máme vybrané, nachádza sa v okolí Košíc a spĺňa najnáročnejšie podmienky na oddych a relax. Veľmi by ma potešil postup našich hádzanárov do bratislavského štvrťfinále.

 

Nám už na záver zostáva iba dodať, že na východnom  Slovensku, konkrétne v Prešove sa v roku 1990 už uskutočnili zápolenia jednej zo skupín majstrovstiev sveta v hádzanej mužov. Niektoré výpravy však vtedy dali prednosť bývaniu v Košiciach. Bolo to v časoch veľkých spoločenských zmien a mnohí zainteresovaní na tomto šampionáte sa obávali či vtedajšie Československo zvládne pripraviť a uskutočniť šampionát v takej zložitej vnútropolitickej situácii. Zvládlo to na jednotku a nemalú zásluhu mal na tom aj Prešov...