Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Kežmarok žičlivo podporuje tvorbu literárnych nádejí – DUŠAN MIKOLAJ
V Kežmarku sa na konci prvého októbrového týždňa konal 59. ročník Literárneho Kežmarku (LK). Základné informácie o doteraz uskutočnených podujatiach sú zverejnené na webovej stránke súťaže, v časti História podujatí. V nej sa uvádza, že organizátori LK v každom roku venovali pozornosť jubileám národovcov, ktorí sa v meste narodili, pôsobili, študovali, zanechali po sebe hmatateľnú stopu alebo si v meste pripomínali výročné udalosti.
Hostitelia a ambasádor podujatia
Počas LK dosť vytrvalo pršalo, a práve nevľúdne počasie prispelo k tomu, že otvorenie 59. ročníka sa konalo v drevenom evanjelickom artikulárnom kostole. Národná kultúrna pamiatka patrí medzi európske architektonické skvosty, interiér so sochárskymi a maliarskymi dielami navodil povznesenú atmosféru, ktorá pretrvávala aj pri ďalších programoch.
Na tóny hudby naladili hostí i domácich kežmarskí žiaci orchestra ZUS Antona Cígera, DAJANA MÁRIA DRUGÁČOVÁ z Gymnázia P. O. Hviezdoslava recitovala z prvého spevu Kollárových sonetov v pretlmočení Ľubomíra Feldeka. Na konci prvého dňa koncertovala v týchto priestoroch populárna speváčka KATARÍNA KNECHTOVA, na záver nasledujúceho dňa šestnásťročný husľový virtuóz TEO GERT- LER so Štátnym komorným orchestrom zo Žiliny.
Sviatok literatúry a vážnosť slova povýšilo vedenie mesta pozíciou ambasádora LK. Stal sa ním kežmarský rodák, známy skladateľ, textár, spevák i vizuálny umelec VLADO KRAUSZ. Aktívny tvorca a fanúšik literatúry sa čestného poverenia ujal s plnou vážnosťou slovami: „Považujem literatúru za najväčšie umenie. V dnešnej dobe, keď píšu ľudia len krátke vety na sociálnych sieťach, zmysluplná práca je niečo viac, čo možno obohatí nielen kultúrny život, ale aj celú spoločnosť. “ Napokon, deň predtým mu Slovenský ochranný zväz autorský už šiesty raz udelil ocenenie Najúspešnejší textár.
V 27. ročníku LK, pri dvojstom výročí narodenia JÁNA KOLLÁRA, pripomenuli i krátku návštevu básnika v Kežmarku. V tomto roku v meste aktualizovali dvojsté výročie prvého vydania básnikovej Slávy dcéry aj dvojsté výročie vzniku Slovenskej študentskej spoločnosti na kežmarskom lýceu. Organizátorom sa osvedčila dlhoročná spolupráca so Slovenskou národnou knižnicou v Martine. JANA CABADAJOVÁ z tejto inštitúcie viedla odborný seminár o Jánovi Kollárovi, Jánovi Blahoslavovi Benediktim a o Slovenskej študentskej spoločnosti v kežmarskom lýceu.
Popoludní v Mestskej knižnici otvorili výstavu Ján Kollár - Syn Slávy so zaujímavým výtvarným sprievodom talentovanej dvadsaťročnej ANDREY HELLOVEJ, absolventky Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Príbeh básnika populárne sprítomnil pracovník Slovenskej národnej knižnice (SNK) IGOR VÁLEK. Príjemným zladením spomienky na národného barda bola osobná účasť LUDMILY SCHULZOVEJ, prapravnučky Jána Kollára žijúcej v Nemecku. V programe zazneli zhudobnené verše Slávy dcéry v podaní Vlada Krausza. Zo svojej autorskej dielne zahral na gitare a zaspieval dva sonety poémy v pôvodnom jazyku spred dvesto rokov a následne vo vlastnej poetickej interpretácii v súčasnej slovenčine.
Kežmarok a SNK sú aj vyhlasovatelia súťaže LK. O tom, akú vážnosť má podujatie v meste, potvrdzoval osobnou účasťou počas celého programu jeho primátor a poslanec Národnej rady SR JÁN FERENČÁK. „Literárny Kežmarok má svoju dlhoročnú tradíciu a bohatú históriu. Jeho meno má cveng na celom Slovensku či už v radoch mladých autorov, ale aj v radoch etablovaných poetov a prozaikov. Je to najstaršie pravidelne organizované podujatie v meste. Za takmer šesť desaťročí jeho existencie sme nevynechali ani jeden jediný rok. Aj preto je to pre nás istým spôsobom klenot, ktorý sa snažíme i naďalej vylepšovať,“ vyjadril svoj postoj ako garanciu i do nasledujúcich období.
Iná zostava poroty, ďalšie literárne prínosy
V tomto ročníku sa organizátori vrátili do začiatku sedemdesiatych rokov, keď krátke obdobie bola súťaž otvorená aj pre kategóriu dospelých začínajúcich autorov bez vekového obmedzenia, ak svoju tvorbu ešte nepublikovali knižne. Tým sa, prirodzene, rozšíril počet účastníkov a porote pribudlo na posudzovanie básní a prozaických textov. Pravidelných účastníkov súťaže azda prekvapilo, že do tohto ročníka sa na prácu v porote neprihlásil ani jeden z predtým dlhšie či kratšie pôsobiacich literátov. A tak organizátori popri mne oslovili poetku a skúsenú učiteľku EVU RAFFAJOVÚ, SLAVOMÍRU OČENÁŠOVÚ, IGORA VÁLEKA, PETRA MIŠÁKA a JÚLIUSA LOMENCIKA, autorov aktívne pôsobiacich aj v Spolku slovenských spisovateľov.
Tradíciu a cveng medzi deťmi, mládežou i dospelými venujúcimi sa tvorivému písaniu potvrdzuje i štatistika. Do súťaže sa zapojilo viac ako 200 autorov s vyše 450 prácami v štyroch vekových kategóriách. Najviac bolo žiakov druhého stupňa základných škôl, dospelých bolo 45 a študentov stredných škôl 18. „Literárna tvorivosť je jedným zo zmysluplných pohybov nielen v kultúrnom priestore. Je možnosťou reagovať na dianie okolo nás a zároveň reflektovať všetko prebiehajúce v nás. Autori vyjadrujú svojimi textami pocity a postoje a nabádajú k tvorivosti aj premýšľaniu a tvorivému čítaniu, “ konštatoval Igor Válek.
VIII. kategórii stredoškolákov najvyššie ocenenie získala osemnásťročná LAURÄ GODÁLOVÁ z Gymnázia v Topoľčanoch za tri básne komorného rozsahu s názvami období dejín umenia, vyjadrujúcimi decentnú intimitu súčasných vzťahov. Jedna z nich má názov Klasika: „medzi lopatkami / si pot robí dlhý riadok/ kým vsiakne / rozpíšem ti kostru/ aspoň pohľadom // čo z toho / že vieš o bradlovom písme / keď v triede / nemáme / ani jednu Tatianu / čo by ti za mňa napísala list.
Osemnásťročný TOMÁŠ SÁLUS z Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade uspel s prózou Váza. Príbeh rámcoval hrnčiarskym motívom, symbolizujúcim citlivé a zručné formovanie vázy, jej spevnenie a skrášlenie v rozpálenej peci. A zároveň krehkosť veci, keď vypadne z rúk na zem. Ak sa rozbije iba na niekoľko kusov, ešte sa dá zlepiť - aj vzájomnou spolupatričnosťou. Pri osobnom stretávaní dvojice zo susedných tried čítame vážny a dosť smutný rodinný príbeh z detstva dospievajúceho dievčaťa. Súčasnosť vyznieva podstatne nádejnejšie: hoci praskliny na zlepenej váze bolo vidieť, voda z nej nepretekala.
Do IV. kategórie autorov nad dvadsať rokov prispeli aj seniori „vznešeného“ veku. V poézii porota udelila prvé miesto IVANOVI BARNOKYMU z Dunajskej Stredy za kolekciu básní s hravými slovnými obrazmi, napríklad v básni: Beznádejne: „s hlavou v oblakoch /si nevidím ďalej od nosa / a zrak ma sklame / aj keď ju strkám do piesku // zahmlievaš sa mi pred očami / ako zvrátený závrat /sami vraciaš nezvratné / v útržkoch snov //poľahky sa celkom zrútim / do priepasti medzi nami / na jej dne som na dne / bez slov a beznádejne. “
PATRÍCIA MUTŇANSKÁ z Nemšovej získala najvyššie ocenenie za prózu Dedinské diamanty. Štylisticky a myšlienkovo ide o hľadanie ľudských diamantov v stave osobnej núdze, tvorených „uhlíkom, formovaných tlakom bremena svojho osudu vyleštených precíznym výbrusom vďaka šťastným, i tragickým okolnostiam“. Takto možno charakterizovať autorský jazyk a obraznosť, pričom epický je to zaujímavo i vtipne pointovaný príbeh ženy s mestskými zvyklosťami v reálnom vidieckom prostredí.
Hviezdoslav monumentálny a moderný
Prvý ročník LK sa konal 17. - 18. novembra 1966 pod názvom Hviezdoslavov Kežmarok. Súviselo to s pripomínaním 100. výročia štúdií básnika na kežmarskom lýceu v rokoch 1865 - 1870. Počas 31. ročníka LK mu vzdali úctu pri 75. výročí úmrtia velikána poézie a 5. október 2024 sa natrvalo zapíše do análov mesta Kežmarok i do novodobej národnej histórie. Práve pred evanjelickým lýceom, ktoré opatruje významnú historickú školskú knižnicu a od roku 1981 je národnou kultúrnou pamiatkou, slávnostne odhalili bronzovú sochu Pavla Országha Hviezdoslava. Vytvoril ju významný český sochár JAKUB VLČEK (1979). V časoch neveľmi žičlivých kultúre sa žiada osobitne vyzdvihnúť čin tvorivého podnikateľa a filantropa JANA TELENSKÉHO. „Pavol Országh Hviezdoslav je veľmi podceňovaný autor a napriek tomu je v dnešných časoch veľmi slávny. V svojich Krvavých sonetoch opisuje nezmysel vojny a do detailov približuje aj priebeh prvej svetovej vojny. Myslím si, že je dôležité, aby sme si pripomínali jeho génia s tým, že vojny sú nezmyslom, “ povedal pri svojom rozhodnutí vytvorenie sochy v plnom rozsahu financovať.
Na dokreslenie atmosféry mesta dodajme, že roku 2016 v kežmarskom parku oproti novému evanjelickému kostolu znovu odhalili sochu Svetlonosky, ktorá „pripútavala“ do mesta už roku 1894, teda pred viac ako 120 rokmi, a symbolizuje povedzme „Rimanku, darkyňu svetla“ alebo pripomína časy, keď v mestách začínali rozmiestňovať verejné osvetlenia. A pred tromi rokmi pri mestskom hrade odhalili monumentálnu bronzovú sochu maďarského umelca LAJOSA GYORFIHO stvárňujúcu kežmarského rodáka Imricha Thôkôlyho (1657-1705). Ako u nás býva zvykom, azda ani za sochu Hviezdoslava sa mesto nedočká jednoznačných ohlasov či spontánneho uznania. Jedna skupina je sochám národovcov (označujú ich za „pandrlákov“) pripravená prifariť pečať zbytočnosti (či nadbytočnosti), iní zas za umelecký nepodarok. Mesto Kežmarok má však pri svojej architektúre pripomínajúcej zaujímavé i pohnuté dejiny mesta a kraja ďalšiu súčasnú dominantu, hodnú žičlivého obdivu.
Foto: Mesto Kežmarok