Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dôvodov na protesty je viac ako dosť – Dušan D. Kerný

Riadne zasadnutie Rady Odborového zväzu KOVO, najvyššieho orgánu zväzu, medzi zjazdmi rozhodlo popri bežnej odborárskej agende na najbližšie obdobie aj o uskutočnení protestných zhromaždení vo vybraných regiónoch Slovenska s možným vyvrcholením v podobe sektorového generálneho štrajku.

 

Po desiatich rokoch začínajú na Slovensku pre infláciu klesať reálne príjmy Slovákov. Kúpyschopnosť ľudí u nás padá, firmy by mali dvíhať platy. Vysoká inflácia a oživenie ekonomiky by mali prispieť k rastu nominálnych miezd v najbližších rokoch. Znamená to, že na výplatnej páske by si zamestnanec mal nájsť viac peňazí ako rok predtým. Štatisticky by sa mali platy v tomto a budúcom roku zvýšiť o sedem percent, čo naznačuje prognóza vládnych analytikov z Inštitútu finančnej politiky. Ide na prvý pohľad o dobrú správu, ktorú však treba brať s rezervou. Platí to totiž len v prípade zodpovedných firiem, ktoré zamestnancom naozaj upravia mzdy v súlade s novou inflačnou realitou. 

 

RAST VÝDAVKOV 

 

Ani možný rast platov aspoň o spomínaných sedem percent však nebude stíhať tempu rastu inflácie, ktorá nás čaká v tomto roku. Ľuďom rastú výdavky na potraviny, faktúry za elektrinu, plyn či drahší benzín. Tieto extra náklady výraznú časť zvýšených platov „zhltnú“. Inflácia by totiž – podľa viacerých prognóz – mala v tomto roku dosiahnuť až okolo 8,5 percenta. 

 

Dôvodom stúpajúcej nespokojnosti kovákov, ale aj bežných ľudí je aktuálna, neustále sa zhoršujúca sociálno-ekonomická situácia obyvateľov Slovenska, neúnosné zdražovanie potravín, energií, pohonných látok a služieb, stúpajúca inflácia i prepad reálnych miezd, ale aj nedostatočné vládne opatrenia, ktorá by pomohli zmierniť tieto negatívne dosahy najmä pre slabšie sociálne skupiny (ako sú dôchodcovia, samoživitelia rodín, nízkopríjmové osoby a pod.). Do toho vstupuje aj vojnový konflikt na Ukrajine, následkom ktorého sa Slovensko stáva útočiskom pre tisíce ľudí v núdzi a ktorý celú situáciu ešte viac vyostruje, keďže pozornosť vlády a parlamentu sa zužuje len týmto smerom a na vlastných občanov už nemá priestor.

 

RADIKÁLNE ROZHODNUTIE

 

Odborový zväz KOVO preto spustil aktivačnú kampaň nielen pre členov zväzu, ale aj pre všetkých obyvateľov Slovenska, ktorým záleží na kvalite ich života i na tom, aby za mzdy, ktoré zarábajú, či za dávky, ktoré dostávajú (napríklad dôchodky), dokázali slušne žiť, nie živoriť. Jednou z jej podôb sú aj protestné zhromaždenia vo viacerých mestách Slovenska. K protestu OZ KOVO sa postupne pridávajú a podporujú ho aj ďalšie odborové zväzy a občianske združenia a komunity, ktorých rovnako trápi zlá ekonomická situácia obyvateľov a nezáujem (alebo neochota?) vlády riešiť túto situáciu. „Len aktivizáciou občianskej spoločnosti, jej zapojenia do diskusie a riešení je možné ustáť zvýšené a stále sa zvyšujúce náklady na život. Bez urážlivých, arogantných a egocentrických vyjadrení na adresu tých, ktorí majú iný názor, je možné hľadať a nájsť spoločné riešenie. 

 

Zapojením organizácií a združení, zastupujúcich rôzne ekonomické, sociálne a záujmové skupiny ľudí, počúvaním ich názorov a návrhov si vytvoríme ľahšiu cestu, ako prekonať aj momentálne problémy. Podporte naše protesty a vyjadrite svoju vôľu.“ vyzýva OZ KOVO na sociálnej sieti. 

 

Z údajov Štatistického úradu SR za február tohto roku vyplýva: Najvýraznejšie medziročne rástla cena petržlenu, ktorý je až o 55 percent drahší ako vlani, a uhorky, ktoré si pripísali takmer 50 percent. O 20 až 30 percent zdraželi viaceré druhy zeleniny – zemiaky, paradajky, paprika, mrkva, zeler a kapusta. Okrem zeleniny k potravinám s najvyšším cenovým rastom patria rastlinné oleje, múka, pečivo a mliečne výrobky. Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší až o 31 percent! Klasické biele rožky stáli takmer o 30 percent viac ako vlani a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb stojí približne o 14 percent viac. Z mliečnych výrobkov najviac zdraželo maslo, až o 28 percent. Výrazne drahšie sú aj mlieko, bryndza, smotana a tvrdé syry – zhruba o 15 percent. Spotrebitelia citlivo sledujú ceny mäsa. Hovädzie mäso je medziročne drahšie o 10 až 20 percent. O desatinu zdraželo aj kuracie mäso, len bravčové je lacnejšie ako pred rokom, a to o 3 až 6 percent. Lacnejšie sú ešte jablká, a to zhruba o 6 percent. 

 

JASNÉ PRAVIDLÁ

 

OZ KOVO pripomína verejnosti, že „za dva roky stihla táto vláda – zmeniť automat minimálnej mzdy a mzdových nárokov (len touto zmenou pripravili zamestnancov o okolo 800 — 2 900 eur za dva roky), zastaviť rast príplatkov za prácu v sobotu, v noci, v sťaženom prostredí... (týmto zásahom prichádzajú zamestnanci o ďalších zhruba štyristo eur za dva roky), zrušiť nezdaňovanie 13. a 14. miezd, zrušiť rozširovanie kolektívnych zmlúv, zrušiť zastropovanie dôchodkového veku, zrušiť 13. dôchodky, zrušiť dotované obedy pre deti, ignorovať požiadavku obyvateľov na referendum... A vulgárne nadávať vlastným obyvateľom“. 

 

Zdá sa, že na odborovej pôde čaká Slovensko horúca jar, ak nie aj zvyšok roka.