Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bratislava prichádza po PKO o ďalšiu dominantu z minulého storočia – Vladimír Dobrovič

Na Slovensku sme našťastie ešte ďaleko od búrania pomníkov významných osobností. Z času na čas sa však nájdu bezcharakterné „osobnosti“ devastujúce pomníky našich osloboditeľov, ktorí položili svoje životy v boji proti nemeckým nacistom a ich domácim fašistickým prisluhovačom. Našťastie, ide o výnimky znevažujúce našu tŕnistú cestu k mierovej súčasnosti.

 

Žiaľ, aj na Slovensku, z času na čas narazíme na tých, ktorí sa nezakryte snažia vymazať čo i len spomienku na obdobie socializmu. Ich krédom, zrejme, je zbúrať všetko čo by nám a našim potomkom mohlo pripomínať minulé storočie. V našom hlavnom meste možno v tomto duchu bolo zbúrané PKO (Parku kultúry a oddychu). V minulom storočí sa v ňom konali pravidelné kultúrne a spoločenské podujatia, ako aj výstavy a veľtrhy. V objekte dominoval obraz Dožinky od akademického maliara Františka Gajdoša, na priečelí boli umiestnené sochy, ktoré vytvoril akademický sochár Tibor Bártfay. Súčasťou PKO bol aj astronomický úsek, kde sa pravidelne konávali astronomické prednášky a pozorovania nočnej oblohy. Zbúraním PKO zostali len spomienky Bratislavčanov na obľúbený kultúrny stánok.

 

Z ďalšej dominanty hlavného mesta legendárneho Istropolisu (Domu odborov) sú už iba ruiny! Kusy našej nedávnej histórie doslova miznú pred očami. Developer síce sľubuje zodpovedný prístup k umeleckým dielam a artefaktom, ktoré uložili v špeciálnom sklade. Aj keď ich plánuje umiestniť v novom projekte, stratili svoj historický význam z pohľadu významnej stavby minulej generácie.

 

Investor na mieste Istropolisu (Domu odborov) z 80. rokov minulého storočia, podľa mediálnych informácií, plánuje vybudovať projekt Nový Istropolis. Ráta v ňom aj s novým kultúrno-spoločenským centrom, s dvoma obytnými budovami, troma administratívnymi budovami či kongresovým hotelom. Z toho jedna stavba má mať výšku 116 metrov. Prestavať chce aj jeho súčasné okolie.

 

Pri spomienke na významné dominanty Bratislavy, zostáva nám len veriť, že nepadli len z čisto ideologického dôvodu - odstránenia čo i len spomienky na úspešné stavby minulého storočia, že na ich mieste postavené objekty budú slúžiť občanom aspoň tak dobre ako PKO a Istropolis (Dom odborov). Žiaľ, priestor po zbúranom PKO akosi už dlho chátra. Dúfajme, že Nového Istropolisu, aj s ohľadom na jeho blízkosť k centru mesta, sa dožije aj moja generácia.

Žiaľ, v búraní čo i len spomienky na stavby z obdobia „zlého“ socializmu sme machri. No, na novú nemocnicu v hlavnom meste čakáme už desaťročia.