Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Štát sa mal už skôr pripravovať na možnú utečeneckú krízu – Juraj Blanár

(TASR) – Štát sa mal už skôr pripravovať na možnú utečeneckú krízu. Podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Juraj Blanár to uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Ďalej vyhlásil, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) "cynicky zneužil utečeneckú krízu na vlastné kšefty spriaznenej firme". Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár reagoval, že šéf rezortu vnútra nezvládol krízovú komunikáciu a svoje kroky si musí obhájiť sám.


Blanár kritizoval, že rezort vnútra vybral firmu na riadenie utečeneckej krízy použitím tzv. priameho zadania. Hovorí o klientelizme. Aj preto Smer-SD inicioval odvolávanie ministra v parlamente. Mikulec si bude musieť tento krok podľa Kollára obhájiť a keď sa mu to nepodarí, vyvodiť konzekvencie. Rezort vnútra by mal byť podľa neho schopný riadiť situáciu na hraniciach vo vlastnej réžii.

Šéf parlamentu ďalej uviedol, že hoci bol ukrajinský národ doteraz rozdelený, ruská agresia ho zomkla. Vojna sa podľa neho nedá zo strany Ruska vyhrať. "Je pre nás najdôležitejšie, aby pokračovali intenzívne rokovania medzi oboma delegáciami o dosiahnutie mierového riešenia tohto problému," reagoval Blanár.

Zmierlivý postoj NATO je v tomto konflikte podľa podpredsedu Smeru-SD mimoriadne dôležitý. "Ak by členské štáty NATO zvýrazňovali svoju aktivitu, tak sa zapájajú do konfliktu. To my odmietame, lebo Ukrajina nie je členom NATO," dodal. Nesúhlasí s tým, aby Slovensko posielalo na Ukrajinu zbrane. Tvrdí, že na obranu Slovenska je potrebné využiť slovenskú armádu a obranné systémy, ktoré má SR k dispozícii.

Šéf Sme rodina podotkol, že slovenská armáda nemá niektoré spôsobilosti na spoľahlivú obranu územia, a preto v súčasnosti potrebuje zahraničnú obrannú pomoc. Dodávanie munície krajine, ktorá sa bráni pred agresiou iného štátu, považuje za správne. Je proti priamemu zaťahovaniu NATO do konfliktu.